کدخبر: ۱۷۵۸۷۶ لینک کوتاه

سئول مذاکره نظامی با پیونگ یانگ را خواستار شد

دولت سئول پیشنهاد داد برای رفع خصومت در منطقه مرزی و همچنین تجدید دیدار خانواده های جدامانده از یکدیگر، با پیونگ یانگ مذاکره ای در سطح نظامی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، کره جنوبی امروز دوشنبه پیشنهاد داد طی هفته جاری با همسایه شمالی خود مذاکره ای نظامی داشته باشد تا شاید به این ترتیب از شدت خصومت در منطقه مرزی مشترک بین ۲ کره کاسته شود.

این نخستین مذاکره در سطح دولتی از اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو و در عین حال اولین رویارویی رسمی سئول-پیونگ یانگ از بعد از روی کار آمدن «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در ماه می ۲۰۱۷ است.

در همین راستا، «شو چو-سوک» معاون وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد این کشور از کره شمالی خواسته تا روز ۲۱ جولای در «تونجیل گاک» مذاکره ای در سطح نظامی برگزار کنند تا به این ترتیب مانع از ادامه فعالیت های خصومت آمیزی شوند که به تشدید تنش در منطقه مرزی دامن می زند.

تونجیل گاک یکی از سازه های کره شمالی در دهکده مرزی «پانمونجوم» است که اغلب از آن برای مذاکرات ۲ کره استفاده می شود.

پیشنهاد اخیر یک هفته پس از آن مطرح می شود که مون از لزوم مذاکره برای مهار برنامه هسته ای-موشکی پیونگ یانگ بیش از هر زمان دیگری سخن گفت.

پیشنهاد مون توقف درگیری های خصومت بار از تاریخ ۲۷ جولای مصادف با سالگرد پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی است.

در عین حال صلیب سرخ پیشنهاد داد تا مذاکره در تاریخ اول آگوست برگزار و موضوع تجدید دیدار خانواده های کره ای که در ۲ سوی مرز گرفتار شده اند، در آن گنجانده شود.

 این در حالی است که پیونگ یانگ می گوید مادامیکه سئول ۱۲ پیشخدمت زن کره شمالی را که سال گذشته به کره جنوبی پناهنده شدند، پس ندهد؛ از مذاکره خبری نخواهد بود.