کدخبر: ۱۷۵۹۲۷ لینک کوتاه

مذاکرات مستقیم برای حل قضیه قطر باید با اعتماد سازی همراه باشد

یک دیپلمات بلند پایه عربی در گفت و گو با روزنامه کویتی الرای اظهارداشت، مذاکرات مستقیم برای حل و فصل بحران بین چهار کشور عربی و قطر باید با اعتماد سازی همراه باشد.

به گزارش ایرنا، روزنامه کویتی الرای روز دوشنبه در همین رابطه به نقل از یک دیپلمات بلند پایه خلیجی که نام وی را فاش نکرده، درباره عناوین نقشه راهی که تیلرسون تدوین کرده و لو دریان از آن سخن گفت، اظهار داشت: این عناوین همچنان نیاز به توضیح دقیق دارند، اما به طور اساسی بر مواردی خاص متمرکز است.

توقف حملات رسانه ای بین کشورهای تحریم کننده و قطر، آمادگی برای مذاکرات مستقیم بر اساس بازگشت به توافق نشست ریاض ، توافق بر سر بندهای جدید بین کشورهای متخاصم با تاکید بر ضرورت حفظ منشور همکاری و به دور از اختلافات سیاسی، تقویت اقدام جمعی برای مبارزه با تروریسم بر اساس تعهدات آشکار در سایه توافق کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای جهان با مکانیزم مراقبت و تضمین توقف حمایت مالی، تسلیحاتی، فکری و رسانه ای از تروریسم و تاکید بر تعهد هر یک از کشورهای عضو شورای همکاری به منشور این شورا و تصمیم های گرفته شده براساس یکپارچگی مواضع در باره مسایل منطقه ای و اجازه ندادن به دخالت های خارجی، از جمله موارد خاصی است که این دیپلمات به آن اشاره کرده است.

این دیپلمات خلیجی با بیان این که بازگشت به مذاکرات مستقیم باید با ایجاد اعتماد همراه باشد، افزود: دستاورد اولی که تیلرسون تلاش می کند به آن دست یابد به گونه ای باشد که امور به قبل از محاصره و تحریم قطر بازگردد و اقدامات تدریجی بر اساس تعهدات رسمی قطر با ضمانت کویت که میانجی گری آن مورد قبول همه کشورهای عربی و آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است، صورت گیرد.

این دیپلمات خلیجی به سختی های نقشه راه تیلرسون اذعان کرد و گفت: چهار کشور تحریم کننده در دیدار با تیلرسون از تجربه ها و بی اعتمادی نسبت به قطر سخن گفتند و مقامات قطری نیز ناخشنودی خود را از توافق 2014 ریاض (13 شرطی که کشورهای تحریم کننده برای لغو تحریم به قطر ارائه دادند) اعلام کرده و آن را مخالف قوانین خواندند.

این دیپلمات خلیجی گفت: رهبران کشورهای حوزه خلیج (فارس) قبل از همه می دانند که حل و فصل مسایل اگر چه سخت باشد برای آینده روابط بین ملت ها بهتر از اختلافی است که راحت باشد ولی در آینده ملت ها تاثیر بد بگذارد و باب دخالت های خارجی را باز کند .

عربستان، امارات، بحرین و مصر به بهانه حمایت قطر از تروریسم در 5 ژوئن گذشته (15 خرداد) روابط دیپلماتیک خود را با این امیر نشین قطع کردند.

تلاش های دیپلماتیک به وساطت کویت تا کنون هیچ نتیجه ای در بر نداشته و نتوانسته است تنش بین این کشورها را کاهش دهد.