کدخبر: ۱۷۵۹۶۶ لینک کوتاه

چند درصد پزشکان درآمد میلیاردی دارند؟

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز و عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز گفت: تنها پنج درصد پزشکان درآمدهای نجومی دارند.

به گزارش مهر، علیرضا رحیمی بعداز ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه نظام پزشکی جزو قدیمی ترین نهاد های غیر دولتی در ایران است اظهار کرد: این مجموعه جزو قدیمی ترین و پرجمعیت ترین NGO های کشور پس از کانون وکلای دادگستری بوده و توسط پزشکان، داروسازان، ماماها، دندان پزشکان و فیزیوتراپ ها تشکیل شده است به طوری که حیطه اختیارات آنها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و دارای وظایف و اختیارات قانونی هستند.

وی ادامه داد: تاکنون ۶۸ نفر از شهر تبریز برای انتخابات نظام پزشکی کاندیدا شده اند که از این تعداد ۱۷ نفر به عنوان هیات مدیره انتخاب خواهند شد.

رحیمی با اشاره به اینکه در سال های اخیر از طرف صدا و سیما هجمه های شدیدی علیه پزشکان صورت گرفته است، تاکید کرد: صدا و سیما با سریال ها، فیلم ها و برنامه های طنزی که تدارک دید، به جایگاه ارزشمند پزشکان در بین مردم خدشه وارد کرد.

وی افزود: همچون سایر مشاغل و اصناف شاید یک درصد پزشکان هم اخلاق کاری را رعایت نکنند و دنبال منافع خویش باشند اما این دلیل نمی شود تا بر علیه کل جامعه پزشکی اقدام کرد. واقعیت این است که شغل پزشکی یکی از سخت ترین و پراسترس ترین کارها است. تنها ۵ درصد پزشکان درآمدهای میلیاردی دارند که پس از سال ها تلاش و مطالعه و تجربه به این جایگاه رسیده اند. به عنوان مثال در نظر بگیرید که رزیدنت ها ۴ سال مسئولیت برعهده می گیرند اما حتی بیمه هم نیستند! ما باید تلاش کنیم تا از آن ها حمایت شود.

نظام پزشکی مجموعه ای صنفی است

عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز در ادامه گفت: نظام پزشکی مجموعه ای صنفی است بنابراین نباید انتخابات این سازمان سیاسی شود چون در نهایت سلامت مردم به خطر می افتد. علی رغم اینکه اعضا نظرات خاص خود را دارند، اما به هیچ وجه جهت گیری سیاسی مطرح نبوده و برای بهبود وضعیت درمان و امور پزشکی تلاش خواهد شد.

رحیمی همچنین اضافه کرد: در دوره گذشته با تلاش های صورت گرفته بحث زیرمیزی گرفتن پزشکان به طور کامل برطرف شده و در سه سال گذشته شاهد تعطیلی مطب هیچ پزشکی به دلیل زیرمیزی گرفتن نبوده ایم که خود این یک قدم بزرگ برای بهبود خدمت رسانی به مردم است.

وی در پایان خبرداد: میزان افزایش ثبت نام کاندیداها در کل کشور برابر با ۱۰ درصد بوده در حالی که تعداد کاندیداها در تبریز دو برابر دوره گذشته شده و به همین خاطر شاهد رقابت خوبی هستیم.

تامین امنیت حرفه ای پزشکان اولویت است

عضو انجمن اینترونشنال رادیولوژی اروپا نیز در این نشست خبری گفت: شاهد یک تحرک اساسی در آستانه انتخابات هیات مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز هستیم زیرا پزشکان نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی گردد و تامین امنیت حرفه ای آنها یکی از این موارد است.

وی ادامه داد: سعی می کنیم تا پژواک بلند مطالبات این قشر از جامعه باشیم به طوری که آموزش پزشکی و فعال سازی انجمن های مرتبط با این حوزه برای اداره مجموعه نظام پزشکی ضروری است.

مالیات واقعی برای قشر پزشک باید در نظر گرفته شود

متخصص ارتوپدی نیز در این نشست خبری گفت: مالیات واقعی برای قشر پزشک کشور باید در نظر گرفته شود.

علی بهکام راد افزود: مالیاتی که باید از بعد درآمد پزشکان در نظر گرفته شود فعلا اعمال نمی گردد لذا باید مالیات واقعی برای قشر پزشک کشور در نظر گرفته شود که البته در این خصوص اتاق فکری پیش بینی شده است تا در سازمان نظام پزشکی تبریز به تجزیه و تحلیل آن پرداخته شود.