کدخبر: ۱۷۶۳۹۲ لینک کوتاه

طرح تحریم حزب‌الله لبنان در کنگره آمریکا ارائه شد

سه قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا امروز جمعه طرحی فرا حزبی را برای افزایش تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سه قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا امروز جمعه طرحی فراحزبی را برای افزایش تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان ارائه کردند.

بنابر این گزارش، در همین راستا طرح مشابهی هم در مجلس سنا ارائه شده است .

در همین رابطه، پایگاه اینترنتی نشنال روز گذشته در گزارشی نوشته بود: ارائه این طرح ها، نشانه تشدید تدابیر علیه این حزب لبنانی خواهد بود. منابع دیپلماتیک و آمریکایی در واشنگتن اعلام کردند پیش نویس این سه طرح نهایی شده و ممکن است جمعه در کنگره ارائه شوند. بزرگترین این طرح ها، «قانون جلوگیری از تامین مالی بین المللی حزب الله» برای سال 2017 است که اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان خارجی آن را پیشنهاد کرده است.

طرح رویس ماهها در دست بررسی بوده، و در پی دیدارهای مقامات لبنانی و هیئت های مالی از واشنگتن در شش ماه گذشته، با اصلاحات اندکی رو به رو شده است. این مقامات عبارت بودند از جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان، گروهی از اعضای پارلمان این کشور، و مدیران اجرایی بانک های لبنان که تلاش کردند از بخش اقتصادی کشورشان در برابر هر گونه پیامد تحریم های آتی حفاظت کنند.

در پیش نویس نهایی این طرح که در اختیار نشنال قرار گرفته است، اعمال تحریم بر هر شخص خارجی خواستار شده است که به نهادهای زیر که همگی وابسته به حزب الله هستند، «کمک می کنند، از آنها حمایت می کنند، یا حمایت چشمگیر مالی، تجهیزاتی یا فناوری در اختیار آنها قرار می دهند»: بیت المال، جهاد البناء، انجمن حمایت مقاومت اسلامی، اداره روابط خارجی حزب الله، سازمان امنیت خارجی حزب الله، یا هر جانشین یا وابسته به آنها؛ شبکه تلویزیونی المنار ، رادیو نور، یا گروه رسانه ای لبنان، یا هر جانشین یا وابسته به آنها؛ و «شخص خارجی تعیین شده از سوی رئیس جمهور برای مشارکت در جمع آوری پول یا فعالیت های جذب (نیرو)» برای حزب الله.

همچنین این طرح، موجب اعمال تحریم بر کشورهای خارجی می شود که از حزب الله حمایت می کنند، و «قاچاق مواد مخدر و فعالیت های چشمگیر تبهکارانه فرامرزی» را هدف قرار می دهد. این طرح، پس از تصویب در مجلس نمایندگان و سنا، به رئیس جمهور اختیار می دهد تا افراد و نهادها را از تحریم ها معاف کند یا هدف تحریم ها قرار دهد.

با وجود این، این طرح به جز حزب الله، هیچ گروه دیگری را در لبنان به طور علنی هدف قرار نمی دهد. متن این طرح مبتنی بر «قانون جلوگیری از تامین مالی بین المللی حزب الله»، مصوب در سال 2015 است، اما شامل تدابیر بیشتر است، و با هدف قرار دادن شبکه های تامین مالی داخلی و خارجی این حزب، موجب به روز شدن آن قانون می شود.

پیش نویس اولیه این طرح که ماه مارس در مطبوعات لبنان فاش شد، نشان می داد که گروه شیعه الامل هدف تحریم های جدید قرار خواهد گرفت، اما در نسخه جدید به این حزب اشاره نشده است. در عوض، هدف از این طرح این است تا شبکه های تامین مالی حزب الله را بدون تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد متزلزل لبنان منزوی کند.

دو طرح دیگر را که قبل از تعطیلات ماه اوت در کنگره ارائه خواهند شد، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا، و مایک گلگر،‌نماینده جمهوریخواه ایالت ویسکانسین نوشته اند.

بنا بر اعلام یک منبع دیپلماتیک که این هفته به دفتر سناتور روبیو مراجعه کرد، احتمال می رود طرح پیشنهادی روبیو از نظر لحن و هدف قرار دادن اهداف، از هر دو طرح دیگر سختگیرانه تر باشد. تمرکز طرح گلگر نیز بر استفاده حزب الله از سپرهای انسانی در مبارزه خود در داخل و خارج از لبنان معطوف خواهد بود.

ارائه این طرح ها به منزله تشدید اقدام علیه حزب الله در آستانه بحث و رای گیری ماه سپتامبر است. همچنین این طرح ها در آستانه سفر سعد حریری، نخست وزیر لبنان به واشنگتن در هفته آینده ارائه می شوند. حریری قرار است در این سفر با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و اعضای اصلی کابینه وی دیدار کند.