کدخبر: ۱۷۷۲۴۷ لینک کوتاه

گرانقیمت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال +گزارش تصویری

بین گرانقیمت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال بازیکنانی بوده‌اند که واقعاً ارزش‌های خود را نشان دادند اما برخی هم نتوانستند به اندازه پولی که صرف خریدشان شده، برای تیم‌های‌ خود مثمرثمر باشند.

روز سه‌شنبه نشریه اسپانیایی «مارکا» مدعی شد دو باشگاه رئال مادرید و موناکو بر سر انتقال کایلیان امباپه به سانتیاگو برنابئو در ازای 180 میلیون یورو  (160 میلیون یورو + 20 میلیون یورو پاداش نقدی) با قراردادی 6 ساله به توافق نهایی رسیده‌اند، هرچند این خبر هنوز تأیید نشده و موناکو آن را رد کرده است.

برخی کارشناسان بر این باورند که این ارزش امباپه 18 ساله در فصل اخیر در 44 بازی از رقابت‌های مختلف 26 گل برای موناکو به ثمر رساند، 180 میلیون یورو نیست که «مارکا» مدعی شده رئال می‌خواهد برای جذب پدیده جوان فوتبال فرانسه بپردازد. در مقابل اما کارشناسانی هم هستند که جذب این بازیکن را سرمایه‌گذاری درستی از سوی باشگاه رئال مادرید برای آینده می‌بینند. به هر حال در صورت رسمی شدن این انتقال و امضای قرارداد توسط طرفین، امپابه تبدیل به گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان خواهد شد.

گرانقیمت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال به شرح زیر هستند:

افسانه‌ای به نام یوهان کرایف

گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان زمانی یوهان کرایف فقید بود، آن هم موقعی که در سال 1973 در ازای 922 هزار پوند از آژاکس به بارسلونا پیوست. دو سال بعد این رکورد توسط جوزپه ساوُلدی شکست که با رقم یک میلیون و 200 هزار پوند از بولونیا به ناپولی ملحق شد.

مارادونا؛ معجزه قرن

در سال 1976 پائولو روسی از یوونتوس جدا و با رقم یک میلیون و 750 هزار پوند پیراهن ویچنزا را به تن کرد وتا 6 سال گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ بود، تا اینکه در سال 1982 دیه‌گو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین در ازای 3 میلیون پوند از بوکاجونیورز راهی بارسلونا شد. مارادونا دو سال بعد رکورد خودش را شکست و با 5 میلیون پوند از بارسلونا به ناپولی پیوست.

از گولیت تا باجو و ویالی

فوتبالیست بعدی که رکورد بازار نقل و انتقالات را جابه‌جا کرد، رود گولیت بود که با 6 میلیون پوند از پی‌اس‌وی آیندهوون به جمع میلانی‌ها اضافه شد. این رکورد تا سه سال پاپرجا بود تا اینکه روبرتو باجو در سال 1990 تصمیم گرفت در ازای 8 میلیون پوند از فیورنتینا به یوونتوس برود.

در سال 1992 این رکورد سه بار شکسته شد، سالی که ژان پی‌یر پاپین با 10 میلیون پوند از مارسی به میلان پیوست، جان‌لوکا ویالی در ازای 12 میلیون پوند از سامپدوریا راهی یوونتوس شد و جان‌لوئیجی لنتینی با 13 میلیون پوند از تورینو به میلان پیوست.

رونالدو؛ ستاره دندان خرگوشی

رونالدو، ستاره پیشین تیم ملی برزیل در سال 1996 با 13.2 میلیون پوند از پی‌اس‌وی آیندهوون جدا و راهی بارسلونا شد. این رکورد دو سالی پابرجا بود تا اینکه در سال 1996 آلن شیرر انگلیسی با 15 میلیون پوند از بلکبرن به نیوکاسل پیوست، البته رونالدوی برزیلی یک سال بعد این عنوان را زمانی که در ازای 19.5 میلیون پوند از بارسلونا به اینتر پیوست از شیرر پس گرفت.

فیگو، ویِری و دیگران

در سال 1998 دنیلسون با رقم 21.5 میلیون پوند از سائوپائولو به رئال بتیس رفت تا گرانقیمت‌ترین باریکن جهان لقب بگیرد. یک سال بعد کریستین ویری در ازای 32.1 میلیون پوند از لاتزیو به جمع اینتری‌ها اضافه شد و این عنوان را به خود اختصاص داد. در سال 2000 عنوان گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان به ترتیب به هرنان کرسپو و لوئیز فیگو اختصاص یافت، بازیکنانی که به ترتیب در ازای 35.5 میلیون پوند (از پارما به لاتزیو) و 37 میلیون پوند (از بارسلونا به رئال مادرید) تغییر تیم دادند.

رکورد 8 ساله زیدان و رکوردشکنی رونالدو، بیل و پوگبا

زین‌الدین زیدان در سال 2001 در ازای 46.6 میلیون پوند از یوونتوس راهی رئال شد و 8 سال گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان بود تا اینکه کریستیانو رونالدوی پرتغالی در ازای 80 میلیون پوند منچستریونایتد را به مقصد رئال مادرید ترک کرد. نفر بعدی که نام خود را در تاریخ فوتبال جهانی کرد، گرث بیل ولزی بود که با 86 میلیون پوند از تاتنهام راهی رئال مادرید شد. آخرین فردی که موفق شده لقب گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال را به خود اخصاص دهد، پل پوگبا فرانسوی بود که در تابستان گذشته در ازای 89 میلیون پوند از یوونتوس به منچستریونایتد پیوست.

اینکه فوتبالیست بعدی که عنوان گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان را به خود اختصاص دهد، نیمار خواهد بود یا امباپه، مهم نیست، مهم این است که به گفته سرمربیان مطرحی همچون ژوزه مورینیو و آنتونیو کونته، بازار نقل و انتقالات شکلی دیوانه‌کننده به خود گرفته است و حتی بازیکنان معمولی قیمت‌هایی بالاتر از حد خود گرفته‌اند.