کدخبر: ۱۷۸۲۵۵ لینک کوتاه

دردسر جدید سیاستمداران آمریکایی در شبکه های اجتماعی

قابلیت بلاک کردن افراد در شبکه های اجتماعی، یکی از ویژگی هایی است که بسیار پرطرفدار است و کاربران به این ترتیب می توانند آرامش خاطر خود را تامین کنند. با این حال، اوضاع برای سیاستمداران به این شکل نیست. در همین راستا، یک دادگاه منطقه ای در آمریکا حکم داده که بلاک کردن کاربران از سوی سیاستمداران اقدامی مغایر با قانون اساسی این کشور است. با تک شات همراه باشید.

جیمز کاچرز قاضی دادگاه ویرجینیا حکم داده که بلاک کردن یک کاربر توسط رییس شورای محلی لودون در فیسبوک غیر قانونی بوده و نقض قانون اساسی به شمار می رود. هرچند حکم این قاضی در خارج از منطقه خودش ارزش قانونی ندارد، اما می تواند نشانگر حساسیت روز افزون به این موضوع باشد، چرا که شکایات مشابهی علی رییس جمهور آمریکا به دلیل بلاک کردن کاربران در صفحه توییترش مطرح شده است.

این قاضی منطقه ای گفته مسدود ساختن کاربران به دلیل بیان نظرات انتقادی، گونه ای از تبعیض در پذیرش نظرات و سرکوب آزادی بیان به شمار می رود.

اما واکنش این مقام مسئول محلی نیز جالب بوده. او گفته دوازده ساعت بعد، این کاربر را از حالت بلاک خارج کرده و در ضمن، از منابع دولتی برای دسترسی به فیسبوک استفاده نمی کرده.

هرچند در این پرونده، مجازاتی اعمال نشده، اما انتظار می رود که راه را برای تدوین قوانینی برای حضور سیاستمداران در شبکه های اجتماعی هموار کند.