کدخبر: ۱۷۸۲۹۴ لینک کوتاه

تشدید بحران بین آلمان و ویتنام

وزیر امور خارجه آلمان درباره ربودن یک پناهنده ویتنامی در برلین به دولت ویتنام هشدار داده و این کشور را به عواقب سخت تهدید کرد.

به گزارش تسنیم، در پی ربوده شدن یک تاجر ویتنامی و اعزام او از برلین به ویتنام، دولت آلمان از نماینده ارشد بخش اطلاعاتی سفارت ویتنام در برلین خواست طی 48 ساعت خاک آلمان را ترک کند.

"مارتین شفر"، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز چهار‌شنبه (11 مرداد/2 آگوست) در برلین، دلیل این اقدام آلمان را ربودن یکی از فعالان پیشین حزب کمونیست ویتنام در برلین و انتقال او به ویتنام اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان این اقدام ویتنام را  نقض شدید قوانین آلمان ارزیابی کرده و  مسئولیت کامل این آدم‌ربایی را به گردن دولت ویتنام انداخت و گفت "تردیدی جدی وجود ندارد" که سفارت ویتنام در برلین و همچنین مقامات امنیتی این کشور در این آدم‌ربایی دست داشته‌اند.

به گزارش رسانه ها  فرد ربوده شده که در ویتنام به فساد اداری متهم و تحت تعقیب بوده، از دولت آلمان تقاضای پناهندگی کرده بود.

روزنامه آلمانی "تاگس‌‌‌تسایتونگ" به نقل از رسانه‌های مستقل ویتنام گزارش داد که این مرد 51 ساله ویتنامی در بیست‌و‌سوم ماه ژوئن سال جاری میلادی در منطقه "تیِرگارتن" در شهر برلین، پایتخت آلمان ربوده شد.

این مرد یکی از فعالان پیشین حزب کمونیست ویتنام و رئیس هیئت مدیره یک شرکت دولتی در ارتباط با صنعت نفت این کشور بوده است. او در سال گذشته میلادی به خاطر اتهام به فساد اداری مجبور به فرار از کشورش شده بود.

"مارتین شفر"، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، تایید کرده است که دولت ویتنام این مرد را که رئیس یک شرکت دولتی بوده، متهم کرده است که در اختلاسی میلیونی دست داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان چنین اقدامی را در عرف سیاسی "دزدی انسان" یا "آدم‌ربایی" دانسته و تاکید کرده است که این  قابل قبول نیست که کشوری در خاک آلمان قوانین این کشور را لگدمال کند.

گفته می‌شود این مرد از روز دوشنبه در ویتنام است و اعلام کرده که آگاهانه خود را به ماموران معرفی کرده است. دولت آلمان اما این نظر را که او آگاهانه خود را به ماموران ویتنامی معرفی کرده، نمی‌پذیرد.

وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه سفیر ویتنام را فراخواند و از او به طور مشخص خواست که این فرد پناهجو به سرعت به آلمان برگردانده شود. دولت آلمان به سفیر ویتنام اطلاع داده است که بازگرداندن این فرد باید با تقاضای رسمی دولت ویتنام همراه می‌شد و دولت آلمان باید در باره این خواست ویتنام تصمیم‌گیری می‌کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان دولت ویتنام را به شکستن اعتماد میان دو کشور متهم کرده و گفته است:  دولت آلمان در کنار اخراج نماینده ارشد بخش اطلاعاتی سفارت ویتنام در برلین طی 48 ساعت، احتمال در نظر گرفتن واکنش‌های تلافی‌جویانه سیاسی ، اقتصادی و توسعه‌گرانه را نیز برای خود محفوظ می‌دارد.

دولت آلمان امروز نیز مجددا ویتنام را به دلیل این آدم ربایی به در پیش گرفتن اقدامات سخت تهدید کرده و زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان امروز (جمعه) در این باره گفت که ما حالا توصیه به اقدامات دیگر در این راستا نه تنها درباره اخراج مسئولان این امر داریم.

گابریل همچنین گفت که همه شواهد مبنی بر این است که یک نفر که در آلمان درخواست پناهندگی کرده بود با کمک نیروهای اطلاعاتی ویتنامی  ربوده شده و به این کشور منتقل شده است.

گابریل چنین روشی را تنها در فیلم های تاریک درباره جنگ سرد قابل مشاهده دانسته و آن را غیر قابل قبول و غیر قتبل تحمل ارزیابی کرد.

دولت ویتنام درباره واکنش وزارت امور خارجه آلمان به این مسئله ابراز تاسف کرده و البته درباره این واقعه ابراز نظر ملموس و مشخصی نکرد.