کدخبر: ۱۷۸۳۷۹ لینک کوتاه

گزارش لحظه به لحظه از مراسم تحلیف رئیس جمهوری / پایان مراسم

مراسم تحلیف حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی ساعت ۱۷ امروز (شنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. در مراسم تحلیف علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه به ایراد سخن خواهند پرداخت. بعد از آن روحانی با حضور در پشت تریبون و براساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد کرده و سوگندنامه‌ای را امضا می‌کند و در نهایت نیز مراسم بعد از سخنرانی دوازدهمین رییس جمهور به پایان خواهد رسید.

- مراسم تحلیف ریاست جمهوری پایان یافت. در پایان مراسم عکس یادبود گرفته شد.

Capture

- روحانی :  ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود. ما با نوآمدگان جهان سیاسی کاری نداریم. ما می توانیم برجام را به یک الگو در جهان سیاست تبدیل کنیم. آنانی که به دنبال پاره کردن برجام هستند بدانند که با این اقدام، طومار عمر سیاسی خود را با به پایان می برند.

 

- روحانی : دنیا بداند که درصورت نقض برجام از سوی کشورهای مقابل با برخورد یکپارچه دولت و ملت ما مواجه خواهد شد.

 

- روحانی : برنامه محوری دولت دوازدهم مبتنی بر شعار محوری انتخابات است؛ آزادی، امنیت،  عدالت و پیشرفت. اما از آغاز دولت یازدهم، یک مسیر ۸ ساله را برای اصلاحات اقتصادی طراحی کردیم.

 

- روحانی : رای مردم یک حادثه نبود بلکه حاصل یک بلوغ اجتماعی بود که می توان و باید در آن دامنه تغییرات و دایره خواسته های جامعه ایران را دید و دستگاه اجرایی را به رنگ آن ها در آورد. منتخب ملت باید بداند که از میانه چه خواست ها و آرایی برامده است و چه عهدی با مردم دارد. امروز من بعنوان رئیس جمهوری ایران مکلف به استیفای حقوق همه مردم ایران هستم.

 

- روحانی : ملتی که ۴۱ میلیون رای دارد، نه تنها پشتوانه ای برای دولت که پشتوانه ای برای سپاه و ارتش نیز هست.

- دختر حضرت امام خمینی (ره) و همسر آیت الله هاشمی در مراسم تحلیف حضور دارند.

photo5776355255477447263

- فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف

Capture

- علی دایی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری

علی دایی در مراسم تحلیف

- حسین فریدون برادر رئیس جمهوری در مراسم حضور دارد.

حاشیه تحلیف

- در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی دوازدهمین رئیس‌جمهوری ایران اسلامی از تمبر یادبود این مراسم با حضور سران قوا رونمایی می‌شود.

تمبر یادبود تحلیف دوم روحانی

- سخنرانی رئیس جمهوری پس از پایان قرائت سوگندنامه آغاز شد.

- حسن روحانی سوگند ریاست جمهوری را قرائت کرد.

Capture

- رئیس جمهوری برای ادای سوگند وارد جایگاه شد.

Capture

- آیت الله آملی لاریجانی با تبریک میلاد امام رئوف حضرت رضا ، به مهمانان حاضر در مراسم خوش آمد گفت. وی با تشکر از حضور بیش از 40 میلیونی ملت در انتخابات گفت : مسئولین کشور بر اساس قانون اساسی مستقیم یا غیر مستقیم با رای ملت بر مسند قدرت قرار می گیرند.

- رئیس قوه قضاییه در جایگاه سخنرانی قرار گرفت.

Capture

- حجت الاسلام حسن روحانی در کنار آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه. روسای جمهوری افغانستان و عراق نیز در تصویر دیده می شوند.

Capture

- علی لاریجانی انتخابات در ایران را عاملی برای جلوگیری از استبداد و همچنین چرخش نیروها دانست.

- رئیس مجلس به سالروز مشروطه نیز اشاره کرد و سپس با اشاره به سابقه انتخابات های ایران آن را نشانگر عمق مردمسالاری دینی در ایران توصیف کرد.

Capture

- 108 خبرنگار مقیم متعلق به 64 رسانه از کشورهای اتریش، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات، امریکا، انگلستان، ایتالیا، آذربایجان، آلمان، ترکیه، چین، روسیه، ژاپن، سوریه، سوئیس، عراق، فرانسه، فلسطین، قطر، کره شمالی، کویت و لبنان مراسم تحلیف را پوشش رسانه‌ای خواهند داد. از جمله مهمترین رسانه‌های حاضر در مراسم، خبرگزاری‌های AFP, AP, UPI، بلومبرگ، تیما، آنسا، شین هاوا، آناتولی و کیودو، روزنامه‌های تایمز، ایندیپندنت، فاینشنال تایمز،‌ آساهی، ون هویی و یومیوری، تلویزیونهای الجزیره،المنار، فونیکس، راشاتودی CNN, NBC, ZDF, ARD, CBS, CCTV و موسسه عکس گتی ایمیجز و نشریه تایم از مهم‌ترین رسانه‌های پوشش‌دهنده این رویداد هستند.

- علی لاریجانی اداره جلسه را آغاز کرده و با تبریک میلاد امام رضا (ع) حضور مهمانان داخلی و خارجی را خیر مقدم گفته و تک تک با ذکر نام کشورها و مسئولیت فرستاده آنها ، تشکر کرد.

- قاری مراسم استاد کریم منصوری بود و پس از تلاوت ، ترجمه آیات تلاوت شده خوانده شد.

- پس از آن دستور جلسه قرائت شده و آیاتی از قرآن مجید تلاوت شد.

- پس از سرود ملی زنگ آغاز به کار جلسه علنی مجلس به صدا در آمد و پس از آن رئیس مجلس رسمیت جلسه را با حضور 254 نفر از نمایندگان اعلام کرد.

- مراسم راس ساعت 5 عصر با نواخته شدن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

- حسن روحانی در کنار آیت الله جنتی نشسته و با ایشان مشغول صحبت شد.

- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی قبل برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور با استقبال علی لاریجانی وارد  مجلس شد.

- حسن روحانی وارد مجلس شد.

- اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و رابرت موگابه رئیس جمهور زیمباوه جزو اولین رؤسای جمهوری هستند که وارد محل برگزاری مراسم تحلیف شدند.