کدخبر: ۱۷۸۴۰۰ لینک کوتاه

چرا احمدی‌نژاد به مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری دعوت نشد؟

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه دعوت از میهمانان در مراسم تحلیف برعهده دفتر رئیس جمهور است، گفت: دلیل عدم دعوت از رئیس جمهور سابق، عدم رضایت آقای روحانی است.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، ضمن اشاره به عدم دعوت از محمود احمدی نژاد برای مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، گفت: دعوت از این میهمانان برعهده دفتر ریاست جمهوری است و احتمالا آقای روحانی مایل نبوده که رئیس جمهور سابق در این مراسم حضور داشته باشد.

وی با اشاره به مراسم تحلیف امروز خاطرنشان کرد: مشروعیت رئیس جمهور بر دو پایه استوار است؛ اول رای مردم و دوم تنفیذ مقام معظم رهبری.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تنفیذ رهبر انقلاب بر حکم ریاست جمهوری، تاثیرات حقوقی جدی دارد، اظهار داشت: رئیس جمهور پس از کسب آرای مردم، تا زمانیکه حکم وی توسط مقام معظم رهبری امضا نشود تنها منتخب مردم است و حق تصرف در امور را ندارد.

ذوالنور در ادامه افزود: رئیس جمهور از امروز به مدت دو هفته فرصت دارد تا لیست کابینه خود را به مجلس ارائه دهد و مجلس نیز باید پیگیر مراسم‌های رای اعتماد و مقدمات و موخرات آن باشد.

وی به حضور رئیس قوه قضائیه در کنار رئیس جمهور در لحظه قرائت سوگندنامه اشاره و تصریح کرد: این حرکت نشان از آن دارد که تمامی رفتارهای دولت و رئیس جمهور زیر نظر دستگاه قضاست و هرجایی که این دستگاه احساس کند تخلفی صورت گرفته یا قانونی زیر پا گذاشته شده می تواند ورود نمایند.