کدخبر: ۱۷۹۲۶۹ لینک کوتاه

رئیس جمهوری آمریکا یک جبهه جدید باز کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علاوه بر تندتر کردن لحن تهدیدآمیز خود نسبت به کره شمالی، گفته گزینه نظامی علیه ونزوئلا هم خارج از تصور نیست.

تکرار استفاده از گزینه نظامی در سخنان چند روز اخیر ترامپ با نگرانی مقام‌های سابق و ناظران تحولات در آمریکا و سایر نقاط جهان روبرو شده و بسیاری از لحن "جنگ‌طلبانه" ترامپ انتقاد کرده‌اند.

ترامپ روز جمعه (۱۱ اوت - بیستم مرداد) علاوه بر این که یک بار دیگر کره شمالی را تهدید به برخورد نظامی شدید کرد، در حالی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در دو طرف او ایستاده بودند گفت: "... گزینه‌های فراوانی برای مواجهه با ونزوئلا موجود است حتی اگر لازم شود گزینه نظامی... مردم آنجا (ونزوئلا) در حال جان دادنند... بنابراین من گزینه نظامی را در مورد ونزوئلا مردود نمی‌دانم."

ترامپ که روز جمعه برای دومین بار برابر خبرنگاران حاضر شده بود در پاسخ به تفسیر سخنانش و این که آیا این گزینه نظامی به معنای اعزام سربازان آمریکایی به ونزوئلا خواهد بود، گفت: "ما درباره چنین مواردی (علنی) حرف نمی‌زنیم. اما استفاده از نیروی نظامی گزینه‌ای است که ما قطعا می‌توانیم روی آن حساب کنیم."

ساعتی بعد از این اظهارات ترامپ، وزیر خارجه ونزوئلا سخنان ترامپ را "عملی احمقانه" خواند.

همزمان کاخ‌سفید، عصر جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، درخواست گفتگوی تلفنی مستقیم با ترامپ کرده است.

در این اطلاعیه آمده، "آمریکا بارها از دولت ونزوئلا خواسته از سرکوب معترضان، زندانی کردن مخالفان و نقض حقوق‌بشر دست بردارد و هر وقت که اصول دموکراسی دوباره در ونزوئلا برقرار شد ترامپ با کمال میل حاضر به گفتگو با رهبران این کشور است".

اگرچه استفاده ترامپ از قدرت برتر نظامی کشورش علیه کره‌شمالی در چند روز گذشته بسیار خبرساز شده است اما این نخستین بار است که او ونزوئلا را به استفاده از توان نظامی آمریکا تهدید می‌کند.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون دقایقی بعد از این سخنان ترامپ گفته وزارت دفاع هیچ دستوری در ارتباط با ونزوئلا دریافت نکرده است.

در پی ناآرامی‌ها در ونزوئلا و تاسیس مجلس مناقشه برانگیز موسسان در این کشور، آمریکا علاوه بر تحریم‌های عمومی علیه دولت این کشور، مستقیما رئیس جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو، را هم در کنار چند شخصیت دیگر سیاسی این کشور، تحریم کرده و مادورو را "دیکتاتور" خوانده است.

اگر چه اقدامات دولت مادورو در چند ماه اخیر با محکومیت جهانی روبرو شده و بسیاری او را در تلاش برای استقرار یک نظام دیکتاتوری در ونزوئلا متهم کرده‌اند، اما تهدید این کشور در آمریکای لاتین به حمله نظامی، آن هم از سوی فرمانده کل قوی‌ترین ارتش جهان، با نگرانی از سوی ناظران تحولات در واشنگتن روبرو شده است.

لیان پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا، دقایقی بعد از این سخنان ترامپ، در حالی که به مضطرب بودن خودش معترف بود گفت: "آنچه اکنون باید مردم آمریکا از رهبرشان بشنوند این است که بگوید ما قدرت ان را داریم که این بحران‌ها را مسالمت‌آمیز از سر بگذارینم."

پانه‌تا که با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گفتگو می‌کرد با انتقاد از "سخنان نسنجیده" رئیس جمهوری آمریکا از مشاوران و مقام‌های دولت کشورش درخواست کرد که با وحدت کلام و انسجام تلاش کنند "پیام واضحی از استراتژی" آمریکا به جهان ارسال کنند و اکنون زمان آن نیست که "ما از جنگ اتمی سخن بگوییم و با آتش و خشم و مسلح کردن تسلیحاتمان" به فکر کنترل بحران باشیم.

پانه‌تا که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر دفاع آمریکا بود و پیش از آن هم ریاست سازمان سیا را برعهده داشته، روز پنجشنبه به سی‌ان‌ان گفت با توجه سابقه طولانی که در امور نظامی و امنیتی داشته باور دارد که اکنون "امنیت ملی آمریکا در وخیم‌ترین وضع از زمان بحران موشکی کوبا در اوج دوران جنگ سرد" قرار گرفته است.