کدخبر: ۱۸۱۴۴۶ لینک کوتاه

باتوجه به روابط حسنه نجفی و روحانی پیش بینی می شود

بازگشت شهردار تهران به جلسات هیات دولت

سال‌هاست که به دلایل مختلف مانند اختلافات سیاسی و حزبی و عدم تعامل موثر شوراها در دوره‌های قبل با دولت جای کرسی شهردار پایتخت در جلسات هیات دولت خالی است و تنها در نخستین دور آغاز کار شوراهای شهر و روستا، شورای اول که در دست اصلاح‌طلبان بود، ارتباط بسیار مناسبی توانست با دولت اصلاحات برقرار کند اما در سایر دوره‌ها هرگز چنین اتفاقی رخ نداد به همین دلیل از آنجا که محمد‌علی نجفی شهردار تهران به عنوان یکی از گزینه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس نهم بود، انتظار می‌رود که این بار شاهد تعامل مطلوب شهردار پایتخت با دولت و حضور او در جلسات هیات دولت و برعکس نیز باشیم.

روزنامه آرمان با این مقدمه نوشت : بر این اساس احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهردار تهران باید در دولت حضور پررنگ داشته باشد، گفت: در دوره جدید شورای شهر، تعامل بین شهرداری و هیات دولت بیشتر خواهد شد و این شورا حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت را پیگیری خواهد کرد.

خوش‌بینی به روابط

حجت نظری با بیان اینکه با توجه به اینکه آقای نجفی از نخستین کسانی بود که در کابینه اول آقای روحانی معرفی شد و بعد از اینکه با اختلاف یک رأی نتوانست وارد هیأت وزیران شود به عنوان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری از ایشان استفاده شد، گفت: به نظر می‌رسد که ارتباط ایشان با دولت ارتباط بسیار خوبی است. در دولت دوم آقای روحانی هم بحث‌هایی مطرح بود که اگر نخواهند در شهرداری فعالیت کنند حتما در دولت از ایشان استفاده خواهد شد. این عضو شورای شهر افزود: ما امیدواریم که این ارتباط بین آقای دکتر نجفی و دولت در چهار سال آینده بتواند به نفع شهر و شهرداری تهران باشد. چون اگر تعاملات وجود داشته باشد چه در بخش مالی و چه در سایر حوزه‌های مربوط به شهر حتما می‌تواند به نفع شهر و شهرداری تهران تمام شود. نظری با اشاره به اینکه ما امیدواریم و بحث‌هایی هم در این زمینه مطرح شده که بتوانیم مجددا کرسی شهردار تهران را در جلسات هیأت دولت ببینیم، گفت: حتما این موضوع می‌تواند به انجام هرچه بهتر وظایف شهردار کمک کند. بحث‌هایی در این مورد شده و خوشبین هستیم که با توجه به ارتباطات حسنه آقای نجفی و دولت این اتفاق می‌افتد.

تعامل بیشتر

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه در شورای اول شهر که مدیریت شورای شهر در اختیار اصلاح‌طلبان بود، گفت: تعامل شورا با دولت مطلوب بود، چندتن از وزرا در جلسات شورای شهر شرکت می‌کردند که اتفاق بسیار خوب و مبارکی بود. وی افزود: در جلسه‌ای هم که با حضرت آقا داشتیم ایشان بر انجام این کار تاکید داشتند. مسجدجامعی با بیان اینکه البته این ماجرا دو وجه دارد، اظهار کرد: وجه اول اینکه نمایندگانی از دولت در جلسات شورا شرکت کنند و وجه دوم این است که نمایندگانی از شورای شهر نیز بتوانند در جلسه هیات دولت با توجه به دستور جلسه حضور داشته باشند. این عضو شورای شهر ادامه داد: البته اینکه از شورا کسی در دولت در گذشته شرکت کرده باشد این کار عملی نشده است که دلایلش این بود که چون شخصیتی نداشتیم که ضمن همنوا بودن با تفکرات حاکم بر دولت، بتواند در هیات دولت شرکت کند، به هر حال حضور اعضای شورای شهر در هیات دولت و یا اعضای دولت در شورای شهر موضوعی است که به نظرم باید دو طرفه باشد و همین طور چنین تمایلی در دولت هم وجود داشته باشد. مسجد جامعی درباره احتمال حضور شهردار تهران در جلسه هیات دولت نیز گفت: ما حتما حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت را در شورای فعلی پیگیری خواهیم کرد. شهردار تهران باید در دولت حضور پررنگ داشته باشد. او در انتها افزود: این صحبت‌هایی که در فضای رسانه‌ای بین دولت و مدیریت شهری مطرح می‌شود اگر رو در رو و در فضای گفت‌وگو صورت بگیرد در وهله اول به نفع شهروندان تهرانی خواهد بود. به طور کل در دوره جدید به طور قطع تعامل بین شهرداری و هیات دولت بیشتر خواهد شد.