کدخبر: ۱۸۲۰۴۴ لینک کوتاه

پیشنهاد خداحافظی سیدجلال دربازی با سوریه

بهترین مدافع فصل گذشته لیگ برتر روی نیمکت نشست و تا آخر بازی با کره‌جنوبی فرصت حضور در میدان را پیدا نکرد. در همین حال و با توجه به مبهم بودن دعوت از وی برای جام جهانی ممکن از این بازیکن در بازی اینده تیم ملی از این بازی ها خدا حافظی کند.

سیدجلال حسینی که یکی از ارکان اصلی خط دفاع تیم ملی ایران در یک دهه گذشته به شماره می‌رود حالا در مسیر آندرانیک تیموریان و خسرو حیدری قرار دارد. به نظر می‌رسد سیاست کارلوس کی‌روش برای کنار گذاشتن تدریجی بازیکنان پا به سن گذاشته و پایین آورده معدل سنی تیم ملی شامل‌ حال سیدجلال حسینی هم شده باشد.

البته با نمایش تحسین برانگیز محمد انصاری کسی نمی‌تواند کارلوس کی‌روش را سرزنش کند چرا که بازی با کره‌‌جنوبی ثابت کرد مرد پرتغالی به بهترین شکل ممکن از جوانانش بازی می‌گیرد.

تجربه نشان داده که معمولاً هم کارلوس کی‌روش اشتباه نمی‌کند. مهدی رحمتی، هادی عقیلی، مهرداد پولادی، خسرو حیدری و آندرانیک تیموریان یکی پس از دیگری کنار رفته و جای خود را به جوان‌ترهایی همچون علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، میلاد محمدی، رامین رضاییان و سعید عزت‌اللهی و علی کریمی دادند و نه تنها تیم ملی لطمه نخورد بلکه نتایج بهتری هم گرفت!

بدون شک سیدجلال حسینی در همین سن و سال هم در دفاع توانایی بالاتری نسبت به محمد انصاری دارد اما قدرت بازی‌سازی ندارد. او معمولاً نزدیک به دروازه خودی بازی می‌کند و همین قدرت تهاجمی تیم ملی را کمتر می‌کند در حالی که محمد انصاری یک مدافع تکنیکی است. انصاری قدرت بازی‌سازی داشته و کمتر زیر توپ می‌زند. این یکی هم کم‌اشتباه است مضاف بر اینکه پای چپ دارد. پایی که کی‌روش به آن تعلق خاطر دارد.

بنابراین در تیم ملی فعلی ایران جایی برای سیدجلال حسینی وجود ندارد. کی‌روش از همین حالا به فکر جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه است و بعید نیست سیدجلال را مثل آندو کنار بگذارد. مرد پرتغالی با انصاری و پورعلی‌گنجی هم توانست کلین‌شیت کند و دروازه تیمش را بسته نگه دارد. پس به جوان‌گرایی ادامه می‌دهد.

سیدجلال حسینی هم باید بداند قربانی نیست. این بازی روزگار است. همان‌طور که سیدجلال جای یکی مثل یحیی گل‌محمدی را در تیم ملی گرفت حالا نوبت محمد انصاری است که جانشین او شود.

این چرخه طبیعی فوتبال است. کاپیتان پرسپولیس می‌تواند پیش‌دستی کرده و در بازی مقابل سوریه برای همیشه با پیراهن تیم ملی خداحافظی کند. آخرین بازی ایران در مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه، سه‌شنبه همین هفته در استادیوم آزادی تهران برابر سوریه برگزار می‌شود و سیدجلال می‌تواند جلوی چشمان هزاران هوادار خودی خداحافظی کند و تمرکزش را فقط روی بازی برای پرسپولیس بگذارد. البته این فقط یک پیشنهاد است تا نظر خود حسینی چه باشد!