کدخبر: ۱۸۲۰۷۱ لینک کوتاه

کره‌شمالی ششمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد

تاریخچه کامل آزمایش های بمب اتم کره شمالی + جزئیات

صبح یکشنبه خبری در رسانه‌ها می‌پیچد مبنی بر اینکه در کره‌شمالی زلزله‌ای به قدرت ۳/ ۶ ریشتر به وقوع پیوسته است. اما توکیو بلافاصله اعلام کرد که علت وقوع این زلزله آزمایش اتمی پیونگ‌یانگ بوده است. در این زمینه گزارش شده است که دو زلزله روز یکشنبه در کره‌شمالی به‌ثبت رسیده است. ابتدا یک زلزله در سحرگاه یکشنبه و دیگری یک زلزله در ساعت ۱۲ و ۳۶ دقیقه به وقت محلی. دولت ژاپن هم تایید کرد که علت وقوع هر دو زلزله آزمایش اتمی بوده است. به گزارش رویترز، کره‌شمالی هم روز یکشنبه تایید کرد آن کشور دست به انجام شـشمین آزمایش هسته‌ای خود زده ‌است. پیش از این زمین‌لرزه شدیدی در کره‌شمالی ثبت شده بود که گزارش شد در سطح زمین رخ داده‌است. ژاپن می‌گوید لرزه دست‌کم ۱۰ برابر قوی‌تر از آخرین آزمایش کره‌شمالی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز ، قدرت این بمب 100 کیلوتن تی ان تی گزارش شده است. به بهانه ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی نگاهی داریم به تاریخچه آزمایش های هسته ای کره شمالی:

کره‌شمالی تاکنون 6 آزمایش هسته‌ای انجام داده است که ششمین آن روز گذشته رخ داد. اولین آزمایش هسته‌ای این کشور تقریبا افزون بر 10 سال پیش رخ داد و پیونگ‌یانگ این رویه را تاکنون ادامه داده است.

اکتبر 2006: پیونگ‌یانگ نخستین انفجار هسته‌ای خود را در یک تونل در ناحیه کوهستانی این کشور در منطقه‌ای به نام «پونگی-ری» انجام داد. این آزمایش در حدود یک کیلو تن انفجار تولید کرد و همین امر موجب اعتراض‌های بین‌المللی در سطحی وسیع شد. در همان روز سازمان زمین‌شناسی ایالات‌متحده اعلام کرد که در شبه‌جزیره کره یک زلزله به قدرت 2/ 4 ریشتر رخ داده است.

مه 2009: پیونگ‌یانگ در این سال دومین آزمایش اتمی خود را انجام داد. این آزمایش نیز مانند اولین آزمایش زیرزمینی صورت گرفت. سازمان زمین‌شناسی ایالات‌متحده اعلام کرد که این آزمایش موجب شده است تا یک زلزله به قدرت 7/ 4 ریشتر در شمال شرق این کشور در منطقه کیلجو رخ دهد. این آزمایش اما حدود 8/ 2 تن انفجار تولید کرد. این انفجار باعث شد 200 کیلومتر آن‌سوتر از محل آزمایش، مردم چین در مرز یانجی نیز آن را احساس کنند.

فوریه 2013: کره‌شمالی سومین آزمایش اتمی خود و اولین آزمایش صورت گرفته در دوران کیم‌جونگ‌اون را انجام داد. این انفجار قدرتی به مراتب بیشتر از دو آزمایش اول داشت و برخی پیش‌بینی می‌کنند که قدرت انفجار تولید شده از آن بین 6 تا 7 کیلوتن بوده است. پیونگ‌یانگ گفت که از یک دستگاه هسته‌ای کوچک و سبک انفجاری بیشتر از قبل استفاده کرده است. کارشناسان در ژاپن، کره‌جنوبی و آمریکا اعلام کردند که این انفجار موجب تولید زلزله‌ای مصنوعی به قدرت 7/ 4 تا 2/ 5 ریشتر شده است.

ژانویه 2016: در این ماه از سال میلادی کره‌شمالی اعلام کرد که چهارمین آزمایش خود را با یک بمب هیدروژنی کوچک شده انجام داده است. در این ارتباط گزارش شد که یک زلزله 1/ 5 ریشتری در شهر کیلجو نزدیک یونگی-ری احساس شده است. کارشناسان اعلام کردند که ‌قدرت انفجار این بمب بین 4 تا 6 کیلوتن بوده است.

سپتامبر 2016: دستگاه زلزله‌نگاری نشان داد که یک زلزله 3/ 5ریشتری در شبه‌جزیره ثبت شده و کارشناسان علت آن را ناشی از یک بمبی اعلام کردند که 10 کیلوتن قدرت انفجارش بوده است. این آزمایش همچنین نشان داد که کره‌شمالی دست به آزمایش بمبی زده است که 10 برابر نسبت به نخستین بمبی که آزمایش کرده قوی‌تر بوده است. این آزمایش هم در نزدیکی منطقه پونگی‌- ری رخ داد و زلزله نیز در همین منطقه ثبت شده بود.

سپتامبر 2017: آخرین آزمایش صورت گرفته از سوی پیونگ‌یانگ روز گذشته اتفاق افتاد. این زلزله که دارای قدرت 3/ 6 ریشتری بود نیز در منطقه کیلجو ثبت شد، جایی که سایت آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی در آن واقع است، یعنی منطقه پونگی-ری. آخرین آزمایش صورت گرفته از سوی کره‌شمالی قوی‌ترین آزمایش صورت گرفته تاکنون بوده است. اولین آزمایش اتمی صورت گرفته در دوران دونالد ترامپ تخمین زده می‌شود که قدرت انفجاری نزدیک به 100 کیلوتن داشته باشد که 5 برابر قوی‌تر از بمب اتمی است که آمریکا در ناکازاکی استفاده کرد.