کدخبر: ۱۸۲۱۱۹ لینک کوتاه

الحیات گزارش داد

حکمرانی «پنهان» ژنرال‌ها در کاخ سفید به نام دونالد ترامپ

الحیات نوشت: ژنرالها در ایالات متحده به نام دونالد ترامپ حکومت می کنند. او این افراد را برای بالاترین مناصب حکومتی در دولتش برگزید و آنها تلاش می کنند سیاست آمریکا را به سوی آنچه که برای مردم این کشور مفید است هدایت کنند.

به گزارش انتخاب؛ وجود ژنرالهایی همچون مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، جیمز متیس، وزیر دفاع و جان کلی، وزیر امنیت ملی آمریکا ما را به یاد سیطره ژنرالها و بویژه ژنرال آیزنهاور، بر سیاست ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم می اندازد.

اکنون ژنرالها به کشوری دموکراتیک و مدعی پیشتازی در زمینه حمایت از حقوق بشر بازگشته اند و قطعا از نظر هوش سیاسی و تجربه برتر از رئیس جمهور آمریکا هستند. البته این شرایط با رفتن ترامپ از کاخ سفید تغییر می کند.

در این میان، ستاره جیمز ماتیس بیش از دیگر ژنرالهای آمریکایی در زمینه مخالفت با سیاستهای ترامپ می درخشد؛ چرا که وی در حالی که ترامپ در نطق خود در مورد مقابله با کره شمالی اعلام کرده که سخن گفتن پاسخ ما به کره نیست، ماتیس در دیدار با وزیر دفاع کره جنوبی در پنتاگن گفت:« از راه حلهای دیپلماتیک دور نیستیم». به نظر می رسد که وزیر دفاع و رئیس جمهور ایالات متحده مواضع متفاوتی در این باره دارند و زمانی که ترامپ نیروهای مسلح را به جنگ تشویق می کند، ماتیس دستور تشکیل کمیته کارشناسان برای بحث در زمینه چگونگی انجام دستورهای رئیس جمهور را می دهد.

دوستان و حامیان اسرائیل در کنگره آمریکا می دانند که ژنرالها توان مقابله با آنها را ندارند؛ از این رو تمرکزشان روی وزیر خارجه، تیلرسون است و «گناه» واقعی او آن است که از شرکت نفت بزرگی آمده است و خاورمیانه را به خوبی می شناسد.

لیکود و حامیان اسرائیل در ایالات متحده هیچ گاه در مورد مواضع مشخص تیلرسون در مورد صهیونیستها صحبت نمی کنند؛ چرا که این مساله باعث رسوایی شان خواهد شد. در انتقاد که توسط یک تحلیلگر آمریکایی نوشته شده بود خواندیم که تیلرسون از کارشناسان و اعضای شورای امور خارجی در مورد مسائل بین المللی کمک نمی گیرد. قصد اتهام زنی نداریم، اما می گوییم حزب لیکود آمریکا مزدوری اسرائیلی در وزارت خارجه آمریکا می خواهند، نه یک شهروند آمریکایی که به نفع کشورش عمل می کند.

کنگره که همان کنیسه اسرائیلی، البته با نامی دیگر است، ترامپ را مجبور به کاهش کمکهای نظامی به مصر کرد؛ در حالی که کمکهای آمریکا به اسرائیل نسبت به گذشته چندین برابر افزایش داشته است. در همین رابطه، لیکود در سرمقاله «واشنگتن پست» می گوید این موضع رئیس جمهور آمریکا پاسخ مناسبی در جهت نابودی گروههای متجاوز به حقوق بشر در مصر است؛ گویی اینها فراموش کرده اند که اسرائیل میلیونها فلسطینی را در طول تاریخ به کام مرگ کشانده است، در حالی که آنها صاحبان واقعی فلسطین هستند و اسرائیل تنها رژیمی جعلی است که هیچ آثار و نشانه تاریخی در این کشور ندارد.