کدخبر: ۱۸۲۳۸۲ لینک کوتاه

سازمان‌ملل:عملیات درسوریه از اهدافش منحرف شده

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد، نبردها در سوریه علیه داعش از هدف اصلی خود که همان حفاظت از غیرنظامیان و آزادسازی آنها از چنگال داعش است، منحرف شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، زید رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت، نبرد بازپس‌گیری رقه و دیرالزور از چنگال داعش نباید جان غیرنظامیان محاصره شده در این دو منطقه را به خطر بیندازد بلکه باید هدف از پیروزی بر داعش حفظ و یاری غیرنظامیانی باشد که از جنایات آنها رنج برده‌اند.

وی اظهار داشت: با توجه به گزارش‌های فراوان درباره تلفات غیرنظامی در حملات هوایی در رقه و استفاده داعش از مردم عادی به عنوان سپر انسانی، سازمان ملل نسبت به اوضاع غیرنظامیان شدیدا احساس نگرانی می‌کند، کسانی که باید در همه حال مورد حمایت و حفاظت واقع شوند، بهای این نبرد را می‌پردازند و نیروهایی هم که با داعش می‌جنگند چشم خود را بر هدف نهایی نبرد که همان حمایت از غیرنظامیان است، بسته‌اند.

گزارش‌های ارسالی به دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بازه زمانی ۱ تا ۲۹ اوت حاکی از آن است که ائتلاف ضد داعش ۱۰۹۴ حمله هوایی به شهر رقه و حومه آن در مقایسه با ۶۴۵ حمله هوایی در ماه ژوئیه انجام داده است.

نیروهای هوایی روسیه نیز که جدای از ائتلاف آمریکا در سوریه دست به عملیات زده‌اند، از ۱ تا ۲۱ اوت ۹۹۰ سورتی پرواز بر فراز سوریه داشته و ۲۵۱۸ مورد از پایگاه‌ها و تجهیزات داعش را هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش‌ها حملات هوایی و زمینی در رقه منجر به کشته شدن تعداد زیادی غیر نظامی شده است که از جمله آنها ۱۵۱ غیرنظامی تنها در شش حمله است.

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تصریح کرد، از بابت نیروهای شورشی که دست به نبرد می‌زنند و به اصول بین‌المللی و قوانین حقوق بشر پایبند نیستند احساس نگرانی می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: نیروهای داعش همچنان غیرنظامیانی را علی رغم اینکه برخی با پرداخت مبالغ هنگفت به قاچاقچیان قصد فرار داشته‌اند از فرار منع و قاچاقچیان را اعدام می‌کنند.

رعد الحسین افزود، درحالی که حملات هوایی در رقه انجام می‌شود، ۲۰ هزار غیرنظامی یا در محاصره هستند یا به خاطر فرار زندگی‌شان در خطر است و در نهایت در اردوگاه‌های موقتی که در تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک است مستقر می‌شوند و هیچ نظارتی نیز بر این اردوگاه‌ها صورت نمی‌گیرد.

وی از همه طرف‌های درگیر در سوریه خواست مقدمات خروج سریع و امن غیرنظامیانی که تمایل دارند از رقه و دیرالزور خارج شوند را فراهم کنند، کسانی که در این منطقه باقی می‌مانند را حفاظت کنند، قوانین بین‌المللی درباره حقوق بشر و قانون بین‌المللی در حفظ جان غیرنظامیان را محترم شمارند.

کمیسیونر عالی همچنین حقوق بشر سازمان ملل همچنین گفت که اطلاعاتی مبنی بر استفاده اجباری از غیرنظامیان به خصوص کودکان در دیرالزور توسط داعش‌ها به عنوان سرباز در اختیار دارد.