کدخبر: ۱۸۲۶۹۵ لینک کوتاه

تلاش میانمار برای به دام انداختن مسلمانان بی پناه / مرز بنگلادش مین گذاری شد

گرچه دولت میانمار مین‌گذاری در مرز خود با بنگلادش را تکذیب کرد، اما سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد اسناد و شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد نظامیان میانماری در مرز با بنگلادش مین‌های ضد نفر کاشته‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان عفو بین الملل، مین‌گذاری نیرو‌های امنیتی میانمار حداقل به زخمی شدن سه غیرنظامی از جمله دو کودک منجر شده و احتمالا دلیل جان باختن یک نفر دیگر بوده است.

پناهندگان روهینگیا و مرزبانان بنگلادش چند روز پیش گفته بودند که میانمار بخش‌هایی از مرز خود با بنگلادش را برای جلوگیری از خروج مسلمانانی که از خشونت‌ها در استان راخین می‌گریزند، مین‌گذاری کرده است.

مقامات ارشد سازمان ملل متحد گفته‌اند خشونت علیه اقلیت مسلمان در میانمار ممکن است پاکسازی قومی و از مصادیق جنایت علیه بشریت باشد.

در آخرین موج از خشونت‌هایی که از اواخر ماه اوت امسال در استان راخین آغاز شد، دست کم ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند. اقلیت روهینگیا شمار قربانیان را، اما بیش‌تر از رقمی می‌دانند که رسانه‌ها گزارش می‌کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید در دو هفته اخیر حدود ۳۰۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند.

تحقیقات سازمان‌های بین المللی در مورد ابعاد حقوقی ارتکاب خشونت و سرکوب گسترده اقلیت روهینگیا در میانمار ادامه دارد.

 ارتش و دولت میانمار با حمایت از تروریست‌های بودائی، با شدت عمل علیه مسلمانان روهینگیا به «سیاست سرزمین سوخته» متوسل شده‌اند و با این اقدامات وحشیانه سعی دارند زمینه کوچ اجباری تمامی مسلمانان روهینگیا به سوی بنگلادش را فراهم سازند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در مورد فاجعه انسانی در مرز‌های دو کشور هشدار داده، اما به نظر می‌رسد قرار نیست سازمان ملل و سازمان‌های تحت نظارت آن اقدام خاصی را انجام دهند. به ویژه آنکه توقف کمک رسانی‌ها در خاک میانمار و تمرکز فعالیت کمیساریای عالی پناهندگان در پشت مرز‌های بنگلادش، اوضاع را به سمت تشویق و تقویت کوچ اجباری مسلمانان به بنگلادش، سوق می‌دهد.