کدخبر: ۱۸۲۷۹۰ لینک کوتاه

بزرگترین اشتباه کلینتون چه بود؟

هیلاری کلینتون سعی دارد بامخابره آدرس نادرست، افکارعمومی آمریکا را نسبت به خطای اصلی و راهبردی خود و همراهانش در حزب دموکرات منحرف کند،اما این تلاش وی در نهایت نمی تواند نتیجه ای داشته باشد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل_حنیف غفاری: نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا، استفاده از رایانامه شخصی را بزرگترین اشتباه خود دانسته است.

او معتقد است که این اشتباه، معادلات انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته را به سود دونالد ترامپ تغییر داده است.

البته هیلاری کلینتون اظهار کرده است که علی رغم شکست در انتخابات سال ۲۰۱۶، همچنان به حیات سیاسی خود ادامه خواهد داد. در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا نکاتی وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گیرد:

نخست اینکه اصلی ترین اشتباه هیلاری کلینتون، استفاده از رایانامه شخصی وی در دوران ریاست جمهوری اوباما نبوده است! اصلی ترین خطای هیلاری کلینتون و دیگر سران حزب دموکرات، لابی گری غیرقانونی برای  کنار زدن برنی سندرز از رقابتهای انتخاباتی درون حزبی دموکراتها بود. در آن زمان، سوپر دلیگیتهای حزب دموکرات، نقش مهمی در صعود هیلاری کلینتون به دور نهایی رقابتهای انتخاباتی ایفا کردند.

پس از شکست هیلاری کلینتون در ایالت نیوهمشایر و نمایش خیره کننده سندرز در این ایالت، سران حزب دموکرات از هیچ کوششی برای جلوگیری از پیروزی نهایی سندرز فروگذار نکردند. جلوگیری از رای دادن سه میلیون دموکرات در ایالت نیویورک (که رای اکثر آنها متعلق به سندرز بود)، منجر به پیروزی کلینتون در این ایالت کلیدی شد. پس از آن نیز عملا سندرز نتوانست اقدامی در تقابل با کلینتون صورت دهد.

در حالی که مطابق نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا، سندرز می توانست با اختلاف ۱۵ درصدی ترامپ را شکست دهد، سران حزب دموکرات و خانواده پرقدرت کلینتونها صحنه رقابت را به گونه ای طراحی کردند که در نهایت هیلاری کلینتون به دور پایانی رقابتها راه پیدا کند.

وی در نهایت نتوانست در مقابل دونالد ترامپ ایستادگی کند و شکست سختی را از نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه پذیرفت. بنابراین، اصلی ترین اشتباه هیلاری کلینتون و سران حزب دموکرات، ممانعت از برگزاری رقابتی سالم در حزب دموکرات بوده است. رقابتی که به طور طبیعی منتج به پیروزی سندرز و راهیابی وی به دور نهایی می گردید.

نکته دیگر اینکه هیلاری کلینتون از ادامه حیات سیاسی خود در ایالات متحده آمریکا سخن به میان آورده است. بر همگان مسجل است که پس از شکست کلینتون در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۲۰۰۸ (در مقابل اوباما) و ۲۰۱۶ (در مقابل ترامپ)، دیگر جایی برای مانور وی در فضای سیاسی آمریکا باقی نمانده است.

بسیاری از رای دهندگان آمریکایی و خصوصا طرفداران حزب دموکرات معتقدند که عملا میان کلینتون و جمهوریخواهان بر سر مواضع جنگ طلبانه و سرسختانه تفاوتی وجود ندارد.

نباید این حقیقت را فراموش کرد که در دوران ریاست جمهوری جرج واکر بوش، زمانی که کلینتون در سنای آمریکا و به عنوان سناتور ایالت نیویورک حضور داشت، وی از جنگ عراق حمایت کرد. این در حالی بود که بسیاری از طرفداران حزب دموکرات انتظار داشتند او در مقابل جنگ افروزیهای بوش و همراهانش ایستادگی کند.

هیلاری کلینتون بعدها پس از ناکامی جمهوریخواهان در عراق، اعلام کرد که در خصوص حمایت از جنگ عراق اشتباه کرده است! اشتباهی که به قیمت از دست رفتن جان صدها هزار انسان بیگناه در عراق و منطقه غرب آسیا تمام شد.

در نهایت اینکه هیلاری کلینتون سعی دارد با مخابره آدرس و نشانه ای نادرست، افکار عمومی آمریکا را نسبت به خطای اصلی و راهبردی خود و همراهانش در حزب دموکرات منحرف نماید. تلاشی که در نهایت نمی تواند نتیجه ای به سود وی داشته باشد.