کدخبر: ۱۸۲۷۹۵ لینک کوتاه

وزیر خارجه قطر: حل بحران باید به دور از سیاست "دیکته‌" باشد

وزیر خارجه قطر با غیرقانونی خواندن اقدامات و مطالبات کشورهای عربی علیه قطر بار دیگر خواستار حل بحران از طریق گفت‌وگو شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر اعلام کرد: کشورهای محاصره کننده با مخالفت با قوانین بین‌المللی گذرگاه‌های خود را با قطر بسته‌اند و با نقض‌ اصول بین‌المللی به محاصره خود همچنان ادامه می‌دهند.

وی در ادامه افزود، اقدامات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس غیرقانونی و ناقض قوانین بین‌المللی است آنها حتی با صدور لیستی غیرقانونی مانع اقدامات بشردوستانه شده‌اند.

وزیر خارجه قطر با ابراز تاسف از اقدام شخصیت‌های دینی در خصوص مشارکت آنها در انتشار احساسات خصمانه علیه قطر تاکید کرد، کشورهای عربی علیه قطر به تروریسم فکری علیه کسانی که با قطر ملاطفت دارند، ادامه می‌دهند.

وی گفت: کسی که دشمنان سیاسی خود در داخل و خارج را به تروریسم متهم می‌کند خود در مبارزه با تروریسم جدی نیست.

این مقام تاکید کرد، تنها راه‌حل از دیدگاه قطر و توقف درگیری‌ها گفت‌وگو است که باید به دور از دیکته کردن‌ها باشد و به تمامیت ارضی خدشه وارد نکند.

عبدالرحمان آل ثانی درباره مبارزه با تروریسم تشریح کرد: دولت قطر با اشاعه صلح و آموزش اقداماتی در راستای مبارزه با تروریسم بر ملت‌های منطقه از جمله کشورهای محاصره کننده تاثیر گذاشته است.

وزیر خارجه قطر در خصوص اصول شش‌گانه نیز تصریح کرد: ما آمادگی خود را برای گفت‌وگو در خصوص اصول شش‌گانه که در مصر مطرح شد، اعلام کردیم و با عقب‌نشینی کشورهای عربی غافلگیر شدیم. ما به دنبال بررسی مسائل مورد اختلاف و دستیابی به راه‌حلی هستیم که موافقت همه طرف‌ها را دربرگیرد.

وزیر خارجه قطر تاکید کرد: ما در دفاع خود از عربستان در جنگ یمن سربازان خود را از دست دادیم و امیدواریم بحران یمن حل شود.