کدخبر: ۱۸۲۸۳۸ لینک کوتاه

آنگلا مرکل ارائه کرد

پیشنهاد «برجام» برای کره شمالی به جای نسخه جنگ

شرق نوشت: یک هفته پس از ششمین آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی درخواست‌ها برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک برای این معضل دیرپا افزایش یافته است و رساترین صدا در این میان از آنِ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، است.

صدراعظم آلمان که در آستانه انتخاباتی عمومی در کشورش قرار دارد، می‌گوید آلمان آماده است همچون مدل مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران، برای حل بحران هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی وارد مذاکره شود. مرکل مذاکرات قدرت‌های جهانی و حل مناقشه هسته‌ای ایران را الگویی برای مقابله با مناقشه هسته‌ای کره‌شمالی عنوان کرد و راه‌حل دیپلماتیک را تنها راه مناسب برای حل این بحران خواند.

مرکل در مصاحبه‌ای با مجله آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» گفت: «اگر درخواستی برای شرکت ما در مذاکرات باشد، من سریعا پاسخ مثبت می‌دهم». صدراعظم آلمان در این مصاحبه گفت مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی و توافق سال ٢٠١٥ با تهران که در ازای برداشتن تحریم‌ها به لغو برنامه هسته‌ای ایران منجر شد، دوران «طولانی اما مهم دیپلماسی» بود که «پایان خوشی» داشت. مرکل ادامه داده است که می‌تواند چنین راهی را برای حل مناقشه کره‌شمالی نیز تصور کند و اروپا و به‌ویژه آلمان باید آماده باشند تا در این مورد هم نقشی فعال ایفا کنند.

آن‌طور که صدراعظم آلمان گفته، او در هفته گذشته با رهبران کشورهای فرانسه، ایالات‌متحده، چین، کره‌جنوبی و ژاپن درباره بحران کره‌شمالی گفت‌و‌گو کرده و قرار است امروز با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دراین‌باره صحبت کند. چین و روسیه از متحدان و شرکای تجاری کره‌شمالی هستند اما چین پس از ششمین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ خواهان فشار بیشتر بر این کشور است اما مسکو برخلاف پکن مخالف فشارهای بیشتر بر کره‌شمالی است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، چند روز پیش ادامه فشار بر کره‌شمالی را بی‌فایده و تحریک‌آمیز خوانده بود. پس از آنکه کره‌جنوبی خواستار تشدید حضور نطامی آمریکا در منطقه برای مقابله با تهدیدهای کره‌جنوبی شد، پوتین آنچه را که «تشدید هیستری نظامی» در منطقه می‌خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت که در شرایط کنونی، تبادل تهدید نظامی بی‌معنی و خطرناک است. به باور پوتین باید برای حل‌وفصل بحرانی که آمریکا و کره‌شمالی را به آستانه جنگ کشانده راه‌حلی دیپلماتیک یافت.

پس از پوتین حالا مرکل نگرانی خود را از مسابقه تسلیحاتی به دلیل آزمایش‌های اتمی کره‌شمالی ابراز کرده است زیرا به گفته مرکل، پس از تحرکات پیونگ‌یانگ، کره‌جنوبی و ژاپن نیز ممکن است برای رسیدن به سلاح‌های اتمی تلاش کنند. به گفته آنگلا مرکل: «یک مسابقه تسلیحاتی جدید در منطقه به نفع هیچ‌کسی نیست». آنگلا مرکل به همین خاطر طرفدار تشدید فشار بر رژیم منزوی‌شده پیونگ‌یانگ از طریق تحریم‌های جدید است تا این کشور وادار شود برای حل صلح‌آمیز مناقشه، مسیر مذاکره را برگزیند. مرکل پیش‌تر هم گفته بود که راه‌حل نظامی نمی‌تواند مناقشه هسته‌ای کره‌شمالی را حل‌و‌فصل کند. به گفته وزارت خارجه آلمان تاکنون در سطح وزیران دیداری میان نمایندگان آلمان و کره‌شمالی صورت نگرفته اما دو کشور اندکی رابطه تجاری و انسان‌دوستانه دارند.

طبق اطلاعات «فرانکفورتر آلگماینه»، دولت آلمان از تماس مستقیم با کره‌شمالی حتی تا سطح رهبری آن کشور برخوردار است. به همین دلیل نیز ارزیابی‌های دست‌اولی دارد که آنها را با هم‌پیمانان خود نیز در میان گذاشته است. بر اساس این گزارش، برلین می‌تواند برای گشایش کانال‌هایی جهت گفت‌وگو با کره‌شمالی نقش‌آفرینی کند.

در این میان ایالات‌متحده به دنبال رأی‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال شدیدترین تحریم‌ها بر کره‌شمالی است. قرار است این رأی‌گیری امروز انجام گیرد. طرح قطع‌نامه‌ای که به وسیله آمریکا تهیه شده، منابع ارزی پیونگ‌یانگ را هدف قرار داده و در نظر دارد از طریق تحریم‌های نفتی، کره‌شمالی را زیر فشار بیشتر بگذارد. علاوه بر این دیپلمات‌های آمریکایی خواستار مسدودکردن دارایی‌های کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و تحریم منسوجات این کشور شده‌اند. با این همه این قطع‌نامه‌ها می‌تواند با مخالفت روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت، روبه‌رو شود.