کدخبر: ۱۸۷۵۹۵ لینک کوتاه

اختلاف داخلی آمریکایی ها بر سر برجام به اوج رسید

در حالیکه قرار است امروز چهارشنبه ۴ لایحه ضد ایرانی در کنگره آمریکا به رای گذاشته شود گزارش ها حکایت از تشدید اختلاف میان چهره های تاثیر گذار کنگره و دونالد ترامپ حکایت دارند.

پس از آنکه سناتور «جان مک کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را به فرار از خدمت سربازی با ارائه گزارش جعلی پزشکی متهم کرد، جنگ لفظی شدیدی میان سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا و ترامپ در گرفت. 

در جنگ لفظی شدیدی که از طریق پیام‌های توئیتر آغاز شده است، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که سناتور باب کورکر حتی نمی‌تواند به عنوان «گرداننده یک سگ انتخاب شود»، و در مقابل کورکر پاسخ داده که دونالد ترامپ «واقعا فردی ناصادق است».

این جنگ لفظی شدید در آستانه ملاقات ناهار رییس‌جمهوری با سناتورهای جمهوریخواه و درست در زمانی اتفاق می‌افتد که کنگره قرار است روی موضوعات مهمی همچون برجام و بررسی اصلاحات اساسی در قوانین مالیات تمرکز کند.

با توجه به اکثریت شکننده جمهوریخواهان در سنا، ترامپ به حمایت کورکر از دیگر طرح های قانونگذاری از جمله طرح اصلاح نظام مالیاتی و بیمه درمانی نیاز داردسناتور باب کورکر که از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ است صبح روز سه‌شنبه دوم آبان در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت پس از آنکه دونالد ترامپ با یکی از طرح‌های اصلی جمهوریخواهان در مورد بازنشستگی مخالفت کرد اکنون این کنگره است که باید مسیر اصلاحات قوانین مالیاتی را تعیین کند.

در پاسخ به این سئوال که آیا دونالد ترامپ باید به طور کلی از مداخله در این زمینه پرهیز کند سناتور کورکر گفت: «به نظرم این بهترین راه برای موفقیت ماست».

دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری واکنشی خشمگینانه به این اظهارات نشان داد و نوشت: «باب کورکر که به پرزیدنت اوباما در توافق بد هسته‌ای با ایران کمک کرد و در ایالت تنسی حتی به عنوان یک گرداننده سگ نمی‌توانست انتخاب شود اکنون با طرح کاهش مالیات مقابله می‌کند».

باب کورکر نیز در مقابل در پیامی نوشت: «همان اطلاعات نادرست از سوی یک رئیس جمهور کاملا ناصادق».

باب کورکر، رییس کمیته سیاست خارجی مجلس سنا، در گذشته کاخ سفید را یک «مهد کودک بزرگسالان» توصیف کرده و هشدار داده بود که دونالد ترامپ ممکن است آمریکا را به سوی جنگ جهانی سوم سوق دهد.

با این همه دولت دونالد ترامپ و جمهوریخواهان در کنگره مصمم هستند که امسال قانون جدید مالیات را تصویب کنند و همه طرف‌ها معتقدند که می‌توانند در مورد این هدف متحد شوند.

قبل از ملاقات ناهار رییس‌جمهوری با سناتورهای جمهوریخواه، جان مک کین سناتور ارشد جمهوریخواه روز دوشنبه بدون نام بردن از دونالد ترامپ خیلی صریح از دونالد ترامپ به خاطر نرفتن به جنگ ویتنام به بهانه مشکلات پزشکی انتقاد کرد.

در ماه اوت نیز دونالد ترامپ بارها به سناتور «میچ مک‌کانل» رییس جمهوریخواه مجلس سنا به خاطر عدم موفقیت در تصویب طرح‌های مربوط به جایگزینی بیمه‌های عمومی اوباما حمله کرده بود.

«جان تون» سومین عضو ارشد جمهوریخواهان در مجلس سنا گفت امیدوار است «ترامپ نشان دهد که طرفدار همکاری سازنده‌ای است که بتواند به رسیدن به اهداف مشترک کمک کند».

او افزود: «با توجه به انتخابات میان دوره‌ای کنگره که در سال آینده برگزار خواهد شد به نظرم مهمترین موضوع که باید در مورد آن صحبت کرد به دست آوردن نتایج خوب در انتخابات است. و اگر رییس‌جمهوری چنین پیامی بدهد حتما سناتورهای جمهوریخواه به خوبی از آن استقبال خواهند کرد».

طبق طرح اصلاح قوانین مالیاتی که توسط دونالد ترامپ و رهبران حزب جمهوریخواه در کنگره تنظیم شده است مالیات شرکت‌های بزرگ اقتصادی و به طور بالقوه مالیات شهروندان کاهش خواهد یافت. تعداد ردیف‌های مالیاتی از هفت به سه و یا چهار مورد کاهش خواهد یافت و مالیات بر مستغلات از محل ارثیه تا مرز یک میلیون دلار حذف می‌شود.

اما جزییات مهم این طرح مالیاتی و به خصوص تنظیم سقف درآمدها متناسب با ردیف‌های مالیاتی پیش‌بینی شده هنوز مشخص نشده‌اند.

ترامپ با گذاردن سرنوشت برجام در دستان کنگره از گرفتن تصمیمی دشوار پرهیز کرده و کورکر را در صورت ناخشنودی پایگاه سیاسی اش قربانی بی عملی کنگره خواهد کرد.علاوه بر این موارد « فدریکا ویلسون» از نمایندگان دموکرات کنگره، گفته های همسر نظامی آمریکایی کشته شده در نیجر را در خصوص دروغگویی ترامپ تائید کرده است.

این وضعیت در حالی است که مجلس سنای آمریکا قصد دارد طرح جدید تحریمی علیه ایران را به رای بگذارد. و امروز چهارشنبه نیز ۴ لایحه ضد ایرانی به رای گذاشته می شود.

در همین رابطه  «ادم تیلور» در واشنگتن پست نوشت: اگر ترامپ امیدوار به افزایش فشار بر ایران است با تصمیم به جنگ و جدل با سناتور جمهوریخواه باب کورکر،  کمکی به این مهم نکرده است.

جدال کلامی و توییتری با کورکر که در سیاست خارجی در کنگره فردی متنفذ است عواقب زیادی خواهد داشت. باب کورکر زمانی متحد ترامپ بود و در کمپین انتخاباتی به او مشاوره می داد و حتی به عنوان وزیر خارجه احتمالی از او اسم برده شد. حال که کورکر چیزی برای از دست دادن ندارد، اتفاقات زیادی ممکن است از جمله بر سر طرح ایران رخ بدهد.

با توجه به اکثریت شکننده جمهوریخواهان در سنا، ترامپ به حمایت کورکر از دیگر طرح های قانونگذاری از جمله طرح اصلاح نظام مالیاتی و بیمه درمانی نیاز دارد. کورکر حتی می تواند اگر رکس تیلرسون تصمیم به ترک دولت بگیرد تایید وزیر خارجه احتمالی بعدی را دشوار کند.

ترامپ با گذاردن سرنوشت برجام در دستان کنگره از گرفتن تصمیمی دشوار پرهیز کرده و کورکر را در صورت ناخشنودی قربانی بی عملی کنگره خواهد کرد.

علاوه بر این موارد ترامپ از مدتها پیش از برخی اعضای کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) انتقاداتی را مطرح کرده است. او به طور مشخص از اعضای کنگره که مخالفت هایی با تلاشهای جمهوریخواهان برای براندازی طرح بیمه همگانی موسوم به اوباماکر داشته اند انتقاد کرده و ضمنی گفته از آنها در انتخابات میاندوره ای سال آینده حمایت نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به منتقدان هم حزبی خود پیام داده بود که اگر نمی توانند با دولت او همراه شوند، بهتر است که برای انتخابات نیایند.

جمهوریخواهان علاوه بر یک رئیس جمهوری هم حزبی،‌ اکثریت را در سنا و مجلس نمایندگان دارند اما فاصله کم آنها با دموکرات ها در سنا موجب شده که نتوانند طرح های خود را نهایی کنند. نوامبر ۲۰۱۸ انتخابات میاندوره ای آمریکا برگزار می شود که براساس آن یک سوم اعضای سنا و اعضای مجلس نمایندگان انتخاب می شوند./ مهر