کدخبر: ۱۸۸۵۲۰ لینک کوتاه

لاوروف: آمریکا اخراج روسیه از بازار تسلیحاتی و انرژی جهانی را هدف گرفته است

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که هدف تحریم های آمریکا، بیرون راندن روسیه از بازار جهانی سلاح و انرژی است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، لاوروف در دیدار با اعضای انجمن تجارت اروپایی گفت: واشنگتن، خارج سازی روسیه از بازار جهانی و تسلیحاتی را هدف قرار داده و تحریم ها وسیله ای برای نیل به این هدف است.

وی افزود: آمریکا به بهانه تهدید روسیه نه فقط می خواهد همبستگی کشورهای دو سوی آتلانتیک (بین اروپا و آمریکا) را تقویت کرده و هزینه های نظامی را افزایش دهد، بلکه کشورهای اروپایی را وادار می کند مواضع اقتصادی و انرژی آمریکا در این قاره را بپذیرند.

وی ادامه داد: در این راستا تلاش می شود روسیه را از طرح های انرژی اروپا و بازار تسلیحاتی جهانی خارج کرده و هدف آخرین بسته تحریمی آمریکا هم همین بوده است.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: سیاست تحریمی آمریکا مانعی در مسیر احیای همکاری های روسیه با کشورهای اروپایی شده است.

وی خطاب به اعضای انجمن تجارت اروپایی گفت: در شرایط احیای رشد اقتصادی روسیه، فرصت های جدیدی برای بخش تجاری خارجی در این کشور از جمله برای شرکت هایی که شما نماینده آن هستید، به وجود می آید.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: مقام های اروپایی خود باید تصمیم گیری کنند تا چه اندازه به همگرایی با روسیه نیاز دارند.

لاوروف گفت: از وضع محافل سیاسی و تجاری اروپا اطلاع داریم و می دانیم تا چه اندازه از وضع موجود (تحریم روسیه و واکنش این کشور) ناخرسند هستند.

به گزارش ایرنا، آمریکا به تازگی، شماری از شرکت های روسی را در فهرست تحریم ها قرار داد که در آن نام شرکت های تسلیحات بزرگ روسی همچون کلاشینکوف، روس آبارون اکسپورت، ایژماش، آنتی آلماز (تولید کننده سامانه های پدافند موشکی) و کشتی سازی «آدمیرالتیسکی ورفی» گنجانده شده است.

در بسته تحریمی دیگری که تابستان گذشته توسط آمریکا علیه روسیه وضع شد، مشارکت با مسکو در طرح های انرژی در قاره اروپا مشمول محدودیت های جدید قرار گرفته است که در صورت تخلف از آن مجازات هایی اعمال خواهد شد.

آمریکا از سال 2013 که در رابطه با مساله اوکراین قانون ماگنیتسکی حاوی نخستین بسته تحریمی علیه روسیه را وضع کرد، تاکنون چند بسته تحریم های مالی و اقتصادی در مورد این کشور اعمال کرده و شماری از مقام ها و شهروندان روس را نیز تحریم کرده است.