کدخبر: ۱۸۹۳۶۴ لینک کوتاه

جان کری: توافق هسته‌ای دقیقا مطابق اهدافش پیش می‌رود

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس درباره توافق هسته‌ای ایران سخنرانی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در سخنانی در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس درباره ارزیابی توافق هسته‌ای ایران بعد از گذشت دو سال از اجرای آن گفت تلاش جهانی در فرایند برجام صورت گرفت و حتی چین و روسیه نقش های قابل توجهی در برجام ایفا کردند ما به تلاش های بیشتر و نه کمتر احتیاج داریم. مسئله مهمی که باید تذکر دهیم این است که توافق هسته ای ایران دقیقا مطابق اهدافش کار می کند.

وی گفت: من شنیده ام رئیس جمهور آمریکا می گوید روح این توافق نقض شده است، بحثی درباره روح توافق وجود نداشته است.

جان کری در ادامه اعلام کرد: ایده نقض این توافق، بی اساس است. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که عدم تایید توافق هسته ای ایران را توجیه کند. توافق هسته ای ایران صرفا با تمرکز بر موضوع هسته ای بوده است و بحثی درباره روح این توافق در بین نیست.

 وزیر امور خارجه سابق آمریکا ادامه داد: ما بر اساس این توافق امکان نظارت صفر تا صد را بر هر اونس اورانیوم ایران را داریم، شرایطی شفاف تر از این وجود ندارد.

وی گفت: توافق هسته ای ایران نه تنها مانع استفاده از سلاح هسته ای توسط ایران است بلکه سایر کشورها را نیز از استفاده از این سلاح منع می کند. هدف از این توافق ایجاد دیدگاهی جهانی بود که توسط کشورهای قدرتمند و بزرگ به امضا رسید. بنابراین این توافقنامه تنها با ایران نبوده است و هم اکنون این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. من هم اکنون می خواهم در زمینه زمان حال سخن بگویم و کاملا واضح و شفاف در این باره سخن خواهم گفت. ایران تصمیم گرفته است برنامه های هسته ای خود را ادامه ندهد و در این زمینه گام مهمی برداشته است.

جان کری در پاسخ به سوالی در میزگرد اندیشکده انگلیسی چتم هاوس مبنی بر اینکه "نتانیاهو روز جمعه درباره آینده ایران بسیار نگران بود، کنگره چه اقدامی را می تواند برای کمک به این شرایط صورت دهد؟" گفت نتانیاهو از باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) خواسته بود به ایران حمله کند، حمله به ایران، مانع از تولید بمب در این کشور نمی شود. اما توافق این امکان را به وجود می آورد.

وی با ابراز تاسف از شتاب کنونی برای پیش رفتن به سمت جنگ، افزود به محض آنکه شما کشوری را بمباران کنید، به این کشور انگیزه ای برای تولید بمب می دهید.