کدخبر: ۱۹۳۷۵۳ لینک کوتاه

اعتراف یکی از مؤسسان فیس‌بوک: بچه‌ها نباید از این «کثافت» استفاده کنند!

سال گذشته شین پارکر یکی از موسسان فیس بوک از نقش خود در راه اندازی این شبکه اجتماعی احساس تاسف کرده بود و حالا یکی دیگر از این افراد فیس بوک را عامل تخریب کارکردهای جوامع دانسته است.

پارکر تصریح کرده بود که اگر از پیامدهای کاری که داشت انجام می داد، اطلاع داشت به تاسیس فیس بوک کمک نمی کرد ولی حالا با عضویت دو میلیارد نفر در فیس بوک روابط افراد با اجتماع و با یکدیگر دستخوش تغییر شده است. وی با ادای جمله‌ای تکان دهنده گفته بود خدا می داند فیس بوک چه بر سر ذهن فرزندانمان می آورد.

حالا این اظهارات توسط چامات پالیهاپیتیا معاون اول سابق بخش رشد کاربران فیس بوک نیز به گونه دیگری تکرار شده است. وی که در نشستی عمومی در دانشگاه استنفورد شرکت کرده بود از سال 2005 تا 2011 برای فیس بوک کار کرده است. او فیس بوک را کثافتی دانست که اجازه استفاده بچه هایش از آن را نمی دهد.

چامات پالیهاپیتیا تاکید کرد: ما ابزاری خلق کرده ایم که تار و پود جامعه را از هم گسیخته و باعث شده افراد به طور دائم از طریق آن به دنبال ارضای حس دیده شدن و جلب رضایت و خشنودی از این طریق باشند. این وضعیت جامعه را نابود می کند. چون دیگر خبری از همکاری و گفتمان مدنی نیست و در عوض شاهد انتشار اطلاعات غلط و بی اعتمادی هستیم.

وی این مشکل را جهانی و نه فقط خاص آمریکا دانست و ادامه داد: من بی نهایت به علت کمک به ایجاد فیس بوک احساس گناه می کنم. من فکر می کنم همه ما در آن زمان و در پس ذهن خود می دانستیم که با این کار ممکن است چیز بدی رخ دهد، ولی فکر می کنم چیزی که برای خودمان تعریف کرده بودیم شبیه چیزی که در عمل رخ داده، نبود.

مدیر سابق فیس بوک همچنین گفت: ما الان در وضعیت واقعا بدی هستیم. بنیاد اساسی رفتارها و تعامل مردم با یکدیگر در حال از بین رفتن است و من راه حل خوبی برای این مشکل سراغ ندارم. راه حل من این است که دیگر از این ابزار استفاده نکنیم. من سالهاست از آنها استفاده نمی کنم، چون نمی خواهم  توسط دیگر افراد برنامه ریزی شوم.

او در توضیح بیشتر گفت: شما متوجه نمی شوید. اما رفتارهایتان از طریق شبکه های اجتماعی برنامه ریزی می شود و تصمیمات خود را به طور ناخودآگاه به گونه ای می گیرید که بدین شیوه به شما القا می شود./ خبرگزاری فارس