کدخبر: ۱۹۳۸۱۵ لینک کوتاه

کاخ سفید: از ترغیب کنگره برای اصلاح «برجام» ناامید نمی‌شویم

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به امتناع کنگره از تصمیم‎گیری درباره وضع مجدد تحریم‎های ایران، از تلاش دولت ترامپ برای ترغیب نمایندگان به اصلاح برجام خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام کنگره آمریکا مبنی بر عدم تصمیم گیری درباره وضع مجدد تحریم‌های ایران، گفت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، به ترغیب کنگره برای حصول پیشرفت در زمینه اصلاح توافق هسته‌ای ایران، ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: در واقع هیچ ضرب‌الاجلی مبنی بر اینکه باید تا پایان این هفته اقدامی انجام داد، تعیین نشده بود چرا که دولت از کنگره نخواسته بود مصوبه‌ای در راستای بازگشت تحریم‌های ایران ارائه دهد.

گفتنی است کنگره روز سه شنبه اعلام کرد که اجازه خواهد داد ضرب‌الاجل تعیین شده برای وضع مجدد تحریمها علیه ایران بدون هیچگونه اقدام تقنینی سپری شود و بدین ترتیب، توافق بین المللی منعقده میان تهران و 6 قدرت جهانی (برجام) دست‌کم به طور موقت دست نخورده باقی بماند.

در ماه اکتبر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از تأیید پایبندی تهران به توافق هسته ای- منعقده در سال ۲۰۱۵- خودداری کرد. این اقدام جنجالی ترامپ به کنگره آمریکا مهلتی ۶۰ روزه داد تا در مورد وضع مجدد تحریمها علیه ایران تصمیم بگیرد.

حال با انقضای این مهلت زمانی در روز چهارشنبه، رهبران کنگره آمریکا اعلام کرده اند که هیچ قصدی برای ارائه قطعنامه ای در جهت وضع مجدد تحریمها ندارند و دستیاران نیز می گویند که قانونگذاران اجازه می دهند این ضرب‌الاجل بدون هیچگونه اقدام مؤثری به پایان رسد.

بدین ترتیب، کنگره آمریکا توپ برجام را باردیگر به داخل زمین ترامپ پرتاب می کند و این بار او است که باید در اواسط ماه ژانویه در خصوص لغو مجدد تحریمها علیه بخش انرژی ایران تصمیم گیری نماید.

گفتنی است یک مقام بلندپایه دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که کاخ سفید قصد دارد در شرایط فعلی و بدون درخواست برای وضع مجدد تحریمها علیه ایران، تصمیم گیری در مورد این موضوع را به کنگره بسپارد.