کدخبر: ۱۹۴۵۰۶ لینک کوتاه

عدم ارائه کانکس به مستاجران سرپل ذهاب!!! + سند

تیتر شهر: بیشتر از یک ماه از زلزله استان کرمانشاه و دو شهر قصر شیرین و سرپل ذهاب می گذرد، این در حالی است که در این مدت زمان هنوز متولیان اسکان خانواده های زلزله زدگان نتوانسته اند تعهدات قانونی خود را برای ارائه کانکس به این افراد عمل کند.

سرمای استخوان سوز کرمانشاه این روزها زندگی زلزله زدگان را در چادرهایی که بعد از وقوع این حادثه طبیعی به آنها واگذار شده، با مشکل روبه رو کرده است.
 
به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور مبنی بر  ارائه خدمات به زلزله زدگان اما همچنان بنیاد مسکن سرپل ذهاب در واگذاری این چاردیواری های آهنی مشکلاتی را برای  آوارگان زلزله کرمانشاه به وجود آورده است.
 
بخش نامه تعجب آور یکی از مسئولان استان کرمانشاه مبنی بر تعیین شرایط واگذاری کانکس به خانواده های زلزله زده در فضای مجازی با واکنش های تندی از سوی مردم روبه رو شده است.
 
به رغم آنکه بعد از وقوع زلزله بزرگ کرمانشاه بیشترین کمک رسانی انجام شده از سوی مردم در سراسر کشور انجام شده است، اما گویا مسئولان بنیاد مسکن شهر کوچک سرپل ذهاب در واگذاری کانکس های مسکونی که حداقل کار مسئولان استانی در مقابل زلزله زدگان است، مانده است.
 
در متن این نامه آمده است: فردی(خانم) آسیب‌دیده در زلزله سرپل‌ذهاب به دلیل‌ داشتن منزل استیجاری نمی‌تواند برای اسکان موقت کانکس دریافت کند.
 
نگاه  عجیب برخی از مسئولان دولتی به اسکان بانوانی که در جریان زلزله کل خانواده  خود را از دست داده اند باعث شده تا با واکنش های تندی از سوی مردم روبه رو شود. سوال اینجاست که بعد از وقوع این حادثه بزرگ و دردآور باز هم نگاه های جنسیتی و طبقاتی باید در ارائه حداقل های خدمات رسانی از سوی مسئولان دولتی و سازمانی برای زلزله زدگان حاکم باشد؟
 
 اما نامه حمید دیموئی، رئیس ستاد معین بنیاد مسکن اصفهان  که برای  کمک به آسیب‌دیدگان در منطقه زلزله‌زده سرپل‌ذهاب حضور دارد،  واقعیت دردناک دیگری را نشان می دهد: در این نامه عنوان شده است: احتراما به استحضار می‌رساند با توجه به درخواست خانم.... که مستاجر بوده امکان تحویل کانکس طبق ضوابط امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 

عدم ارائه کانکس به مستاجران خانه های تخریب شده در زلزله/ ملاک بنیاد مسکن در واگذاری کانکس سرمایه داری است

 
به نظر می رسد که حتی دولت در اسکان موقت خانواده های زلزله زده ناتوان است و بهتر است اختیار این کار را نیز به مردم واگذار کند تا بدون نگاه های جنسیتی و فاصله طبقاتی اجتماعی این کار با سرعت بیشتر و بدون قاعده بندی های دست پا گیر و غیر انسانی انجام شود. 
 
آیا افرادی که در جریان زلزله تمام دارایی خود را از دست داده اند و مستاجر و مالک اکنون در شرایط یکسانی قرار دارند، می توان تبعیض قائل شد. آیا این کار مسئولان استانی باعث ایجاد یک بازار سیاه در اجاره دادن کانکس های اسکان موقت به عنوان یک منبع درآمد برای برخی از افراد در میان زلزله زدگان نمی شود؟