کدخبر: ۱۹۵۷۶۷ لینک کوتاه

مقایسه جزئیات و نکات جالب دو زلزله ۲۹ آذر و ۶ دی + جدول

مقایسه زلزله ۲۹ آذر و ۶ دی تهران تفاوت هایی را نشان می دهد مقایسه جزئیات دو زلزله اخیر تهران که در ۲۹ آذر و ۶ دی روی داد نشان می دهد که زلزله دوم در فاصله دورتری از تهران رخ داده است.

به گزارش اقتصادنیوز ، زلزله‌ای که نیمه شب گذشته تهران را لرزاند، براساس گفته معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور، پس لرزه زلزله ۵.۲ ریشتری هفته قبل بود؛ پس‌لرزه‌ای که خود ۴.۲ ریشتر شدت داشت. 

جدول مقایسه دو زلزله 29 آذر و 6 دی

با قیاس میان جزئیات دو زلزله اخیر، نکات جالبی به دست می‌آید.

زلزله اول که در تاریخ ۲۹ آذر رخ داد، ۵.۲ ریشتر شدت داشت و زلزله دیشب که پس لرزه زلزله شب یلدا بود، با قدرت ۴.۲ ریشتری تهران را لرزاند. زلزله دیشب با ۱۲ کیلومتر عمق، نسبت به زلزله ۲۹ آذر که از هفت کیلومتری زمین احساس شده بود، عمق بیشتری داشت و به‌همین دلیل عده‌ای از مردم تهران آن را احساس نکردند.

مرکز وقوع زلزله در هر دو مورد تقریبا یکسان بود و هر دو زلزله در حوالی ملارد در استان تهران رخ داد. زلزله شب یلدا در طول و عرض جغرافیایی ۵۰.۹۶ و۳۵.۶۹ و همچنین زلزله دیشب هم  در مختصات ۵۰.۹۳ و ۳۵.۶۸ ثبت شده‌اند.

همچنین زلزله دیشب از نظر کیلومتر در فاصله‌ای دورتر از تهران رخ داد، چون زلزله ۲۹ آذر در فاصله ۳۹ کیلومتر تهران اما زلزله دیشب در فاصله ۴۲ کیلومتر تهران ارخ داده است. در مورد کرج هم زلزله دیشب یک کیلومتر عقب نشینی کرده است و از فاصله ۱۶ کیلومتری زلزله اول،‌ دیشب به فاصله ۱۷ کیلومتری رسید.

مقایسه جزئیات بیشتر را نیز می توانید در جدول زیر ببینید:

جدول مقایسه دو زلزله 29 آذر و 6 دی