کدخبر: ۱۹۵۸۳۰ لینک کوتاه

پاسخ تند سوریه به اظهارات ضدسوری اردوغان

ایرنا: خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که یک منبع رسمی در وزارت خارجه این کشور در واکنش به اظهارات تند«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه درباره نظام سوریه، تاکید کرد: رئیس جمهوری ترکیه مسئول اصلی ریخته شدن خون مردم سوریه است و لشکرکشی نیروهای ترکیه به سوریه، حمایت از تروریسم تکفیری به شمار می رود.

این منبع رسمی مسئول در وزارت خارجه سوریه که نامش فاش نشده است روز چهارشنبه به سانا گفت: «رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر سخنان پوچ و بیهوده‌ای را برای گمراه کردن افکارعمومی مطرح کرد تا در تلاشی مذبوحانه خود را از جنایت‌هایی که در حق مردم سوریه از طریق ارائه حمایت‌های نامحدودش به شکل‌های مختلف به گروه‌های تروریستی در سوریه کرده، مبرا کند.

این مسئله برای همه مردم جهان آشکار شده است. اردوغان مسئول اصلی ریخته شدن خون مردم سوریه، تجاوز به خاک و لشکرکشی نیروهایش به اراضی این کشور است که چیزی جز حمایت از تروریسم تکفیری و تاکید بر بلندپروازی‌های توسعه‌طلبانه‌اش نیست. »

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در سفر چند روزه خود به قاره آفریقا، امروز وارد تونس شد و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با باجی قائد السبسی رئیس‌جمهوری تونس، گفت: «نمی‌توانیم بشار اسد را به عنوان بخشی از راه حل بحران سوریه بپذیریم.»

این منبع سوری در ادامه افزود: «اردوغان که ترکیه را به زندان بزرگی تبدیل کرده و بر دهان صاحبان فکر، روزنامه نگاران و هر کس که با وی و سیاست‌های ویرانه‌گرایانه‌اش مخالف است، مهر سکوت زده است. سیاست‌هایی که نه تنها به ضرر سوریه است بلکه نتایج فاجعه‌آمیزی نیز برای خود ترکیه به همراه دارد. این اردوغان، صلاحیت و اعتبار، پند و موعظه کردن دیگران را ندارد؛ دیگر هیچ کس به او توجهی نمی‌کند، بلکه برعکس هر بار او را محکوم می‌کنند. این نشانگر میزان تنش و سردرگمی است که او در نتیجه این سیاست‌های تند و خشن، دچارش می‌شود.»

این منبع سوری در پایان گفت: «جنون عظمت و توهمات گذشته‌ای که هنوز در اردوغان وجود دارد، باعث شده که فراموش کند امپراطوری او از بین رفته و دیگر باز نمی‌گردد. کشورها دیگر ایالت‌های تابع او نیستند و ملت‌های آزاده، گزینه‌ها و تصمیمات ملی خود را دارند و حاکیمت خود دفاع می‌کنند و هرگز به اردوغان اجازه نمی‌دهند که به هیچ شکلی در امور داخلی آنها دخالت کند. رئیس‌جمهوری ترکیه به زودی خواهد فهمید که قدرتش برای تخریب، همان دردها و رنج‌هایی را برای او به بار خواهد آورد که او برای دیگران ایجاد کرد.»