بازگشت آرامش به خیابان‌های تهران/ مشاهدات میدانی از خیابان انقلاب و چهارراه ولیعصر

کدخبر: 196362
‌علی‌رغم خبرهایی‌ که حاکی از فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات خیابانی فاقد مجوز از ساعت ۱۷ بعدازظهر به بعد بود اما مشاهدات عینی حاکی از بازگشت آرامش به شهر تهران است و می‌توان این برداشت را داشت که مردم و تجمع‌کنندگان به وعده‌های شب گذشته و امروز رئیس‌جمهور اعتماد کرده‌اند.

‌ایلنا در گزارشی نوشت: علی‌رغم خبرهایی‌ که حاکی از فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات خیابانی فاقد مجوز از ساعت ۱۷ بعدازظهر به بعد بود اما مشاهدات عینی خبرنگار عینی ایلنا حاکی از بازگشت آرامش به شهر تهران است و می‌توان این برداشت را داشت که مردم و تجمع‌کنندگان به وعده‌های شب گذشته و امروز رئیس‌جمهور اعتماد کرده‌اند.

دانشگاه تهران، میدان و خیابان انقلاب اسلامی امروز آرام‌ترین روز خود را نسبت به دو روز گذشته تجربه کردند. در حالی که تجمعات پراکنده فاقد مجوز برخی از افراد امروز وارد چهارمین روز خود شد، تهران که از روز جمعه شاهد برخی ناآرامی و برگزاری تجمعات پراکنده‌ای در برخی از مناطق به ویژه در خیابان انقلاب اسلامی و دانشگاه تهران بوده است، امروز، روزی عادی را پشت سر می‌گذارد.

برخلاف روزهای پیشین که با نزدیک شدن به حوالی بعدازظهر کسبه و مغازه‌های انقلاب، از ساعت 16 تعطیل شده بودند یا با کرکره‌های نیمه پایین، نظاره‌گر داستان بودند، امروز اما تا لحظه ارسال این خبر همچنان به کار خود ادامه می‌دادند و حتی دستفروش‌هایی که طی روزهای گذشته خبری از آنها نبود، بساط خود را پهن کرده‌اند و مشغول فروش اجناس خود هستند.

با آنکه تا این لحظه خبری از تجمعات گسترده نیست، اما همچنان نیروهای یگان ویژه ناجا در خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران حضور دارند؛ هرچند که از تعداد نیروهای امنیتی و پلیس هم کاسته شده است. عمده حضور نیروهای پلیس اما در حد فاصل خیابان ۱۲ فروردین تا خیابان ابوریحان است.

اغلب نیروهای پلیس بر سر چهارراه‌ها و در حالت آماده‌باش هستند. تعدادی هم به حالت تکیه داده بر نرده‌های دانشگاه تهران نظاره‌گر عبور و مرور مردم هستند. اما عمده تجمع نیروهای پلیس در مقابل درب اصلی دانشگاه تهران است. البته نکته جالب کاهش چشم‌گیر نیروهای نیروهای امنیتی معروف به لباس شخصی است.

در مقایسه با روزهای پیشین خبری خبری از تجمعات گروه‌های دانشجویی نیست. نه دیگر خبری از تجمع نیروهای منتسب به بسیج دانشجویی در مقابل درب اصلی دانشگاه است و نه خبری از حضور دانشجویان معترض. کمتر از ۱۰ دانشجو به صورت گروه‌های سه، چهار نفره به دیوارهای دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران تکیه داده‌اند. آنها یا در حال گفت‌وگو با یکدیگر بدون سر دادن شعاری نظاره‌گر عبور و مرورهای بیرون از دانشگاه تهران هستند.

عدم برگزاری تجمعات خیابانی و کاهش حضور نیروهای امنیتی و پلیس موجب شده است تا عبور و مرور وسایل نقلیه و حتی مردم راحت‌تر از دو روز قبل صورت بگیرد و دیگر نه خبری از ترافیک است و نه حتی بسته شدن خیابان.

‌علی‌رغم خبرهایی‌ که حاکی از فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات خیابانی فاقد مجوز از ساعت ۱۷ بعدازظهر به بعد بود اما مشاهدات عینی خبرنگار ایلنا حاکی از بازگشت آرامش به شهر تهران است و می‌توان این برداشت را داشت که مردم و تجمع‌کنندگان به وعده‌های شب گذشته و امروز رئیس‌جمهور اعتماد کرده‌اند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما