پاسخ جالب لوریس چکناواریان وقتی او را «اقلیت» خطاب کرده بودند

کدخبر: 196673
شهردار تهران در جمع چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی، گفت: زندگی توام با مسالمت، صلح، دوستی، محبت و عشق در تهران چیزی است که همه به آن علاقه داریم.

محمد علی نجفی، طی سخنانی در نشست با رهبران ادیان توحیدی و جمعی از چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت عیسی (ع) و آغاز سال نو میلادی، گفت: میلاد پیامبر صلح و دوستی (ع) ایام شادی آفرینی است؛ پیامبری که کلامش و پیامش سلام بود و به تعبیر حضرت امام (ره) مردگان را احیا و خفتگان را بیدار کرد.

وی در ادامه به بیان وجوه اشتراک پرداخت و گفت: همه ما ایرانی هستیم، ایرانی بودن مایه افتخار ما است و به خاطر فرهنگ غنی ایرانی و تاریخ درخشان ایران است که به آن می بالیم؛ در ایرانی بودن مسلمان، شیعه و سنی، ارمنی، آشوری، کلدانی، کلیمی و زرتشتی تفاوتی ندارد بلکه همه ما به ملت بزرگی تعلق داریم که دل ما برای آن می تپد و آرزوی پیشرفت، تعالی و موفقیت ملت را داریم.

وی به بیان نقل قولی از لوئیس چکناواریان پرداخت و گفت: در جایی پرسیده بودند شما به عنوان اقلیت ... اما ایشان در حرف خبرنگار رفته و گفته بودند «اقلیت خودتی! من ایرانی هستم»؛ بنابر این همه ما ایرانی هستیم و به آن افتخار می کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه «تفکیک ارامنه، آشوریان، کلدانی، کلیمی، زرتشتی و ... از تاریخ و فرهنگ ایران ناشدنی و نامیمون است» گفت: فرهنگ ایران فرهنگ صلح، دوستی، مهربانی، مدارا و زندگی بر اساس شادی و نشاط است که دقیقا با فرهنگ مسیحیت قرابت داشته و ممزوج شده است.

نجفی یادآور شد: حتی درباره داستان‌های اساطیری که در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده نیز شاهد هستیم که بیش از آنچه صحبت از پهلوانی، جنگ و جدال باشد، از عشق، مهربانی دوستی و وفاداری صحبت به میان آمده است. این فرهنگ ایرانی ما است و فرهنگ مسیحیت نیز این فرهنگ مدارا و زندگی بر اساس مسالمت را تقویت می‌کند.

وی وجه دوم اشتراک را تبعیت از دین آسمانی و الهی دانست و تصریح کرد: همه ما به یک خدای احد و واحد اعتقاد داشته و در بسیاری از اصول دین اشتراک داریم؛ ادیان آسمانی آمده‌اند که بشر را از جهل و نادانی نجات دهند و انسان را از خودخواهی و خود پرستی دور کنند. همچنین ادیان الهی به دنبال آن هستند که تبعیض و بی عدالتی را از جامعه بردارند و جنگ و خشونت را نفی کنند.

نجفی در ادامه با تاکید بر ارزش و احترام فراوان دین اسلام برای مسیحیت، حضرت مسیح (ع) و حضرت مریم (س)، به آیات قرآن کریم درباره معجزه حضرت عیسی در گهواره و نقش ایشان در اعتقادات اسلامی اشاره کرد و گفت: در بین مردم ما نام مریم یکی از بیشترین نام‌هایی است که حتی مسلمانان در کنار نام مقدس حضرت زهرا (س)، فاطمه و زینب بر دختران خود می‌گذارند.

شهردار تهران تاکید کرد: از نظر ما احترام به حضرت مسیح (ع) و احترام به حضرت مریم (س) در واقع به عنوان یک جزئی از احترام به ذات لایتناهی خداوند تلقی می‌شود که این نقطه اشتراک خیلی مهمی به شمار می‌رود.

نجفی یادآور شد: وجه سوم اشتراک ما این است که همه شهروندان تهران هستیم، تهران را دوست داریم و آرزوی ما رشد و پیشرفت تهران است تا تهران به شهری برای زندگی آرام و همراه با آسایش و آرامش تبدیل شود.

وی با بیان اینکه زندگی توام با مسالمت، صلح، دوستی، محبت و عشق در تهران چیزی است که همه به آن علاقه داریم، ابراز کرد: تهران در گذشته تاریخی خودش هم نشان داده که همیشه همانند تابلویی برای قرار گرفتن اجزای مختلف ملت ایران، صرف نظر از دین و ملیت آنها بوده است. همچنانکه در خیابان ۳۰ تیر مسجد، کلیسا و کنیسه همه در یک خیابان واقع شده و ادیان الهی همه با هم بدون اینکه تعارضی بین آنها وجود داشته باشد، برای عبادت می رفتند.

شهردار تهران تاکید کرد: ما همه عاشق تهرانیم و برای اعتلای تهران دل می سوزانیم؛ امیدواریم زندگی مادی و معنوی در تهران نیز در اوج خودش به انجام برساند. در این میان شهرداری بر خودش فرض می‌داند تا خدماتی که به همشهریان تهرانی مسلمان عرضه می‌کند را به همشهریان مسیحی نیز عرضه کند.

بنابر اعلام سایت شهرنوشت، نجفی یادآور شد: شهرداری تهران اگر می تواند در جهت های ورزشی، فرهنگی، هنری و فعالیت های اقتصادی پشتیبان اقلیت های دینی باشد، از هیچ کمک و حمایتی دریغ نمی کند؛ در مقابل در مدیریت شهری تهران امیدوار هستیم تا همشهریان مسیحی نیز این دست گشاده ما را برای همکاری به گرمی بفشارند و ما را درباره توسعه شهر تهران به خصوص درباره مسایل اخلاقی، ارزشی کمک کنند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به محبت، دوستی، زندگی مسالمت آمیز، پایبندی به حقوق شهروندی دیگران، اخلاق شهروندی و رشد و تعالی دسته جمعی ابراز امیدواری کرد که سال جدید میلادی توام با سلامتی، موفقیت، سرافرازی و شادی باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما