کدخبر: ۲۰۰۲۰۰ لینک کوتاه

آخرین آمار از تلفات شبه‌نظامیان کُرد در عملیات ترکیه

فارس: ارتش ترکیه اعلام کرد با کشته شدن ۱۸ شبه‌نظامی کُرد در حملات دیشب، تلفات نیروهای دموکراتیک سوریه در عملیات شاخه زیتون به ۸۲۳ نفر افزایش یافت.

ستادکل نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد که از ابتدای عملیات «شاخه زیتون» تا کنون حداقل 823 شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه از پای درآمده‌اند.

در بیانیه ارتش ترکیه آمده است که طی حملات هوایی روز گذشته (پنجشنبه) 6 هدف از نیروهای دموکراتیک سوریه (س.د.ف) شامل سنگرها، انبار مهمات و تجهیزات نظامی نابود شده و 18 تروریست نیز کشته شدند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» این بیانیه با تاکید بر اینکه نظامیان ترکیه بیشتری احتیاط را برای اجتناب از تلفات عیرنظامیان انجام می‌دهند، افزود که عملیات عفرین طبق برنامه‌ریزی‌ها پیش می‌رود.

منابع کُردی اما می‌گویند تا کنون بیش از 200 غیرنظامی در حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به مناطق مسکونی عفرین، جان خود را از دست داده‌اند.

شامگاه پنجشنبه نیز چند راکت از مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان کُرد در عفرین به جنوب ترکیه و استان کیلیس شلیک شد. وزارت دفاع آمریکا این حملات راکتی را محکوم کرد. (جزئیات بیشتر)

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. 

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.