کدخبر: ۲۰۰۳۷۱ لینک کوتاه

رکورد هزینه نقل‌وانتقالات در لیگ برتر

باشگاه‌های لیگ برتر فوتبال انگلیس در بازار نقل و انتقالات زمستانی رکوردی تازه به جای گذاشتند. این باشگاه‌ها در ماه ژانویه ۲۰۱۸ در مجموع ۴۹۰ میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید پرداخت کردند؛ رقمی که سابقه نداشته است.

به گزارش دویچه وله، باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس با توجه به قراردادهای کلانی که در چارچوب پخش تلویزیونی بازی‌های این لیگ بسته‌اند، از امکانات مالی درخور توجهی برخوردارند. از این رو جای تعجب نیست که ده باشگاه از بیست باشگاه پردرآمد اروپا را باشگاه‌های انگلیسی تشکیل می‌دهند.

با پایان بازار نقل و انتقالات زمستانی در آخر ماه ژانویه، باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس در ماه ژانویه حدود ۴۹۰ میلیون یورو صرف خرید بازیکنان جدید کردند و به این ترتیب رکوردهای پیشین را شکستند.

مقایسه‌ای کوچک با دیگر لیگ‌های مهم اروپا نمایانگر این امکانات مالی است. تمامی باشگاه‌های لیگ برتر آلمان، بوندس‌لیگا، در ماه ژانویه تنها ۸ / ۹۰ میلیون یورو برای خرید بازیکنان تازه‌نفس صرف کردند. این در حالی است که باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس تنها در روز چهارشنبه، یعنی آخرین روز بازار نقل و انتقالات به مبلغ ۱۷۱ میلیون یورو بازیکن جدید خریدند.

یکی از مهم‌ترین جابجایی‌ها در آخرین روز بازار نقل و انتقالات پیوستن پیئر امریک اوبامیانگ، مهاجم جنجال‌برانگیز بوروسیا دورتموند بود که در ازای ۵ / ۶۳ میلیون یورو به باشگاه آرسنال پیوست تا خط حمله این تیم در لیگ برتر انگلیس را تقویت کند.

آخرین رکورد باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که در دوره نقل و انتقالات زمستانی مبلغ ۵ / ۲۵۶ میلیوین یورو برای خرید بازیکنان جدید صرف کرده بودند.

گران‌ترین بازیکن بازار زمستانی ویرجیل فن دایک، مدافع هلندی ساوت‌همپتون بود که در ازای ۸۵ میلیون یورو به خدمت لیورپول درآمد و به این ترتیب به “گران‌ترین مدافع تاریخ فوتبال” شهرت یافت.

باشگاه‌های لالیگای اسپانیا از لحاظ این گونه سرمایه‌گذاری در رتبه دوم قرار داشته و در ماه ژانویه ۲۰۱۸ مبلغ ۲۸۵ میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید خرج کردند. بوندس‌لیگا با ۸ / ۹۰ میلیون یورو، لیگ برتر فرانسه با ۵۷ میلیون یورو و لیگ برتر ایتالیا با تنها ۲۳ میلیون یورو رتبه‌های سوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

 

ناگفته نماند که باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس در فصل جاری در مجموع حدود ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید صرف کردند.