کدخبر: ۲۰۰۵۵۱ لینک کوتاه

انتقاد محسن هاشمی از شهرداری نجفی/ انتظارات مردم برآورده نشده است

مهر : رئیس شورای شهر تهران گفت:باید معترف بود در ۶ ماه سپری شده از دوره مسئولیت شهردار منتخب، انتظار عمومی ازتحول درمدیریت شهری برآورده نشده است.

محسن هاشمی در چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: در ایام دهه فجر قرار داریم. همچنین امروز سالروز صدور حکم ریاست دولت موقت از سوی امام خمینی برای مهندس بازرگان است که این حکم توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی در حضور امام قرائت شد و شاید بی مناسبت نباشد.

وی با اشاره به شرایط فعلی جامعه و اعتراضات و دیدگاه‌های مطرح شده در رابطه با بازخوانی تاریخ و نقد انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب مردم ایران در بهمن ۵۷ ، یک گام تکاملی در راستای تلاش‌های آنان در طول سده اخیر محسوب می شد، انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت دو جنبش اجتماعی فراگیر دیگری بود که پیش از این ناکام شده بود و شاید اگر تجربه تلخ این دو گام ناکام نبود، میزان مصمم بودن مردم نسبت به سرنگونی نظام پهلوی متفاوت بود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک تجربه تاریخی بود، گفت: تجربه ای که مانند سایر تجربه های یک ملت، توام با سعی وخطا ، دستاوردها وهزینه ها ، موفقیت ها وشکست ها ، افتخارات و تاسف ها، لبخندها و اشکها ، تصمیمات درست واقدامات اشتباه و خرسندی ها وحسرت هاست. اگر امروز با آگاهی و تجربه بتوانیم به سال ۱۳۵۷ باز گردیم قطعا به گونه ای دیگر و با عملکرد بهتری آن شرایط را سپری می کنیم اما افسوس که زمان به عقب بازنمی گردد و تجربیات گذشته می تواند نشانگر آینده باشد.

به گفته هاشمی، باقی ماندن در تاریخ و حسرت خوردن برای گذشته، دردی را از امروز ما دوا نمی کند؛ اگر از دادن تاوان اشتباهاتمان در گذشته ناراحتیم، در عملکرد امروز خود دقت کنیم تا آن اشتباهات تکرار نشود. از سفر کارتر رییس جمهور وقت آمریکا به تهران در کریسمس سال ۱۹۷۸ تا سقوط نظام پهلوی تنها یکسال سپری شد و زمانی که رییس جمهور ایالات متحده ایران جزیره ثبات خاورمیانه می خواند، کسی تصور نمی کرد این ثبات دستخوش دگرگونی بی سابقه ای شود که نه تنها ایران بلکه منطقه وجهان را دچار تحول و تلاطم کند.

وی تصریح کرد: اکنون ما وارث این تجربه گرانسنگ و پرهزینه هستیم، شرط عقل آن است که نقاط قوت و مثبت این تجربه را حفظ وتثبیت کنیم و نقاط ضعف و اشتباهات آن را مایه عبرت وتجربه قرار دهیم، امروز نیز مانند گذشته صدای نارضایتی و اعتراض مردم را که با مشکلات شدید معیشتی و مطالبات پاسخ داده نشده اجتماعی، فرهنگی وسیاسی را می شنویم.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه انتظارات مردم از جمهوری اسلامی و انقلابی که با هزینه های فراوان و تقدیم صدها هزار شهید به ثمر نشسته و حفظ شده است، با عملکرد فعلی سه قوه و سایر دستگاهها و نهادهای مسئول فاصله و شکاف عمیقی دارد، گفت: به جای اینکه یکدیگر را متهم نموده و اعتراضات مردم و مشکلات و نارضایتی آنان را همانند سایر مسایل به موضوع مناقشه سیاسی تبدیل کنیم، بهتر است آن را بشنویم و هر شخص، گروه یا دستگاه و نهادی، قصور و تقصیر خود را در رقم زدن وضع موجود بپذیرد.

هاشمی افزود: تزریق ناامیدی و تنش به جامعه، نه تنها دوای درد آن نیست بلکه به جای آنکه مرهم و مسکنی بر این زخم عمیق  و کهنه باشد، نمک پاشیدن بر آن است.

وی اظهار کرد: اکنون دهه چهارم انقلاب به پایان رسیده است، انتظار مردم از ما مسئولان، پرهیز از برگزاری جشنها و مراسم های پرهزینه و تشریفاتی و بازگشت به شعارها و روحیات ابتدای انقلاب است که پیوند عمیقی میان مردم و مسئولان وجود داشت.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید صدای مردم را بشنویم، قبل از آنکه برای شنیدن دیر شده باشد و این گونه اقدامات دیگر اثرگذار نباشد، اصلاح و خدمت صادقانه وخالصانه را شتاب ببخشیم، گفت: امروز همه حوزه های عمومی با نارضایتی مردم مواجه است، از شرایط اقتصادی وبی ثباتی قیمت ارز تا وضعیت قضایی، عملکرد قوه مقننه و نهادهای فرهنگی و اجتماعی. در این زمینه حوزه مدیریت شهری نیز خالی از اشکال و ضعف نیست و باید معترف بود در ۶ ماه سپری شده از دوره مسئولیت شورای پنجم وشهردار منتخب آن، انتظار عمومی از تحول در مدیریت شهری برآورده نشده است و آنگونه که باید مدیریت شهری در انجام وظایف خود فعال عمل نکرده است.

هاشمی در پایان ابراز امیدواری کرد: سی و نهمین دهه فجر متفاوت و موثرتر از سالهای قبل سپری شود و اگر ورود به سن چهل سالگی برای انسان، باید همراه با اوج عقلانیت و پختگی فرد باشد برای انقلاب نیز ورود به سن چهل سالگی بتواند پویایی، بالندگی، نقدپذیری و عقلانیت بیشتری از گذشته را به همراه بیاورد.