کدخبر: ۲۰۰۸۸۴ لینک کوتاه

شورای امنیت نباید جعبه ابزار آمریکا باشد

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت استفاده ابزاری برخی کشور‌ها از شورای امنیت از عوامل مهمی است که به اعتبار این شورا خدشه وارد می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت انتخاب موضوع و روش‌های کاری شورای امنیت، آن هم در زمانی که جامعه بین‌المللی با چالش‌های عظیمی درخصوص صلح و امنیت بین المللی روبروست بیش از پیش اهمیت دارد.

غلامعلی خوشرو در نشست عمومی شورای امنیت درباره عملکرد این شورا افزود: این نشست باید به ایجاد شورای امنیتی دموکراتیک، شفاف‌تر و پاسخگوتر کمک کند و این اصول و معیار‌هایی است که در منشور ملل متحد به آن تاکید شده است و شورا باید در روش‌های کاری خود به آن ملزم باشد.

وی گفت: استفاده ابزاری برخی کشور‌ها از شورای امنیت برای پیگیری اهداف سیاسی از عوامل مهمی است که به اعتبار شورا خدشه وارد می‌کند.

خوشرو به عملکرد جان بولتون نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و استفاده ابزاری وی از شورای امنیت در سال ۲۰۰۶ میلادی اشاره و اضافه کرد: به نظر می‌رسد که دولت کنونی آمریکا نیز همان الگوی رفتاری شکست خورده را به صورت بی‌پروا ادامه می‌دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: دو نمونه از این رهیافت نمایندگی آمریکا را در ماه ژانویه امسال شاهد بوده‌ایم. نخست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت در پنجم ژانویه و درباره موضوعی که بطور اساسی در حوزه کاری سازمان ملل متحد نبود (درباره ناآرامی‌های اخیر ایران) و دوم برپایی تور نمایشی برای اعضای شورای امنیت در واشنگتن و تصویرسازی جعلی از بقایای موشکی که دولت سعودی به اصطلاح به عنوان مدرک ارسال اسلحه از ایران به یمن در اختیار دولت آمریکا قرار داده بود.

خوشرو گفت: این دو نمونه سوء استفاده آمریکا از روش‌های کاری شورای امنیت در حالی بوقوع پیوست که این رکن سازمان ملل در مقابل تهدید‌های واقعی صلح و امنیت بین‌المللی همانند اشغالگری رژیم صهیونیستی و یا تراژدی انسانی پس از چند سال جنگ در یمن کوچکترین اقدامی انجام نمی‌دهد و این‌ها نمونه‌های شکست شورای امنیت در اجرای وظایف اصلی است که به علت سیاست‌های مخرب آمریکا در شورای امنیت بوجود آمده و مایه ناامیدی از دیپلماسی چندجانبه شده‌اند.