کدخبر: ۲۰۳۷۹۲ لینک کوتاه

مصر رسما به جبهه ضدایرانی عربستان پیوست

فارس : قاهره و ریاض بعد از پایان سفر چند روزه ولی‌عهد عربستان به مصر در بیاینه‌ای مشترک تهران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کردند و خواستار تداوم هماهنگی برای مقابله با ایران شدند.

مصر و عربستان سعودی در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی و منطقه متهم کردند.

قاهره و ریاض شامگاه سه‌شنبه بعد از پایان دیدار «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی با «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر بیانیه مشترکی به این مناسبت منتشر کردند.

به گزارش روزنامه «الیوم السابع»، در این بیانیه مشترک، ۲ طرف ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کردند و خواستار تداوم هماهنگی دوجانبه جهت مقابله با آنچه دخالت‌های ایران خوانده می‌شود، در چارچوب اتحادیه عرب شدند.

طرف‌های مصری و سعودی مدعی شدند که امنیت کشورهای عربی تنها با توقف همه دخالت‌ها در امور کشورهای عربی، پایبندی همسایگان به اصل حسن هم جواری و منافع مشترک و عدم دخالت محقق می‌شود.

طرف مصری در این بیانیه ایران را به حمایت تسلیحاتی و موشکی از انصارالله یمن متهم و تأکید کرد که قاهره اقدام جنبش انصارالله در شلیک موشک‌های بالستیک به سمت عربستان را محکوم می‌کند.

محمد بن سلمان یکشنبه این هفته به دعوت السیسی وارد قاهره پایتخت مصر شد و با مقامات بلند پایه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

این سفر همزمان بود با رأی قطعی دادگاه قانونی اساسی مصر در خصوص واگذاری جزایر مصری «تیران» و «سنافیر» به عربستان.

۲ کشور پیشتر بر سر مالکیت این جزایر وارد مرحله‌ای از تنش شدند که در پی امتناع مصر از واگذاری این جزایر به دنبال فشار افکار عمومی و اعتراض‌های گسترده در مصر، «آرامکو»، شرکت ملی نفت عربستان صادرات روزانه نفت به مصر را قطع کرد.