کدخبر: ۲۰۷۳۹۴ لینک کوتاه

کیهان عامل نوسانات ارزی اخیر را کشف کرد

اقتصادنیوز: روزنامه کیهان، امروز به صورت گسترده به بحران ارزی کشور پرداخته است. این روزنامه در تیتر نخست خود خطاب به رئیس‌جمهوری نوشته است:«بحران ارز با بخشنامه حل نمی‌شود»

به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه در سرمقاله خود نیز حسن روحانی وکابینه او را مورد حمله قرار داده است و در پایان مطلب تاکید کرده است که دلیل اصلی نوسانات اخیر تلاش‌های دولت برای شفاف‌سازی پولی و مبارزه با پولشویی بوده است. کیهان در این باره ادعا کرد:« علی طیب‌نیا،وزیر اقتصاد دولت یازدهم ،برخلاف قانون اساسی راسا و در جریان یک سفر کاری FATF را پذیرفت و کشور را زیر بار تعهدی عظیم برد! این قانون علی‌رغم وعده‌های خلاف واقع، به‌طور تمام و کمال در حال اجراست. به زبان ساده، این قانونی است که درآن متعهد شده‌ایم برای برطرف کردن شک و شبهه غربی‌ها به خودمان،همه هست و نیست نظام بانکی و مالی‌مان را با دست خود تقدیم چشم‌های نظارتی غرب کنیم و اجازه بدهیم آنها از همه فعل و انفعال مالی ما خبر داشته باشند! به خاطر همین تعهد است که مقامات بانکی کشورمان مجبورند به سبک دوره قاجار به اروپا بروند و آموزش ببینند که چطور همه چیز را بدون عیب و نقص پیشکش آنها کنند تا مبادا شبهه‌ای بماند که ما به گروه‌های تروریست(!) کمک می‌کنیم! دولتی‌ها دلخوش بودند که این قانون، ایران را در وضعیت سفید مبادلات بانکی قرار دهد، اما نه تنها چنین نشد، بلکه نخستین نتیجه اجرایی شدن FATF بسته شدن کانال‌های مالی با چین و ترکیه شد و بعد از آنها هم دوبی! تعارف نباید کرد که بحران ارزی امروز، نتیجه تن دادن به آن پیمان است و این برای آمریکا تا آنجا مهم بود که ماجرای هالک‌بانک ترکیه و دستگیری افراد و ... را به دنبال داشت! 
آیا پیوستن یک‌طرفه به این توافق که تاکنون هیچ فایده‌ای برای سیستم اقتصادی و بازرگانی ما نداشته، نتیجه دلدادگی به غرب و تلاش برای دمیدن روح به نوزاد مرده متولد شده برجام نبود!؟»