کدخبر: ۲۰۷۶۳۴ لینک کوتاه

هشدار ترکیه درباره عواقب حمله آمریکا به سوریه

ایرنا : نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه گفت: حمله احتمالی آمریکا به نیروهای مورد حمایت روسیه در سوریه، بی تردید از سوی مسکو بی پاسخ نخواهد ماند و به همین دلیل جنگی بزرگ در منطقه آغاز خواهد شد.

نورالدین جانیکلی در گفت و گو با شبکه تی.وی 24 به ارزیابی تنش روزافزون در سوریه پرداخت و اظهار کرد: در صورت حمله آمریکا به سوریه، روسیه پاسخ خواهد داد چرا که اگر بدون پاسخ بماند، آنها تضعیف خواهند شد و به همین دلیل درگیری های جدی و خونینی در منطقه بروز می کند.

وی اضافه کرد: این خطر درگیری تمام عیار از مدتها پیش وجود داشته و پس از این نیز وجود خواهد داشت.

جانیکلی تصریح کرد: 'یک جرقه می تواند آغاز گر جنگی بزرگ و در نهایت نابودی کل منطقه شود و به همین دلیل، ترکیه، آمریکا و روسیه را قبل از هر چیزی به خونسردی و رفتار متعادل دعوت کرده و از دولت سوریه نیز خواسته است تا از حمایت گروه های تروریستی دست بکشد.'

وی تاکید کرد: منافع بعضی کشورها در سوریه به عنوان بازیگران موثر در تعیین سرنوشت این کشور با تضاد مواجه شده و این امر تنش در سوریه را تشدید کرده است.

وی بیان کرد: در روابط بین الملل پس از یک نقطه مشخصی با حذف تفکر منطقی، جنگ بین قدرت ها آغاز می شود و شعله ور شدن آن، به خونریزی طولانی مدت تبدیل می شود.

رسانه های ترکیه با انتشار اخبار و گزارش هایی از احتمال قوی حمله کشورهای غربی به رهبری آمریکا علیه سوریه خبر می دهند.

روزنامه ینی آکیت و شبکه خبر.7 در گزارش هایی اعلام کردند که آمریکا با همکاری انگلیس، فرانسه و اسراییل قصد حمله هوایی به نقاط حساس از جمله مراکز استقرار نیروهای مقاومت و پایگاه های سربازان روسی در سوریه را دارد.

بنابر اعلام این رسانه ها، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، ادعا کرده اند حملات شیمیایی ادعایی علیه مردم غوطه شرقی از سوی دولت این کشور بوده است و به همین دلیل مقامات وزارت دفاع(پنتاگون) و سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) 22 نقطه حساس در سوریه را در نقشه اهداف جنگنده های هوایی آمریکا قرار داده اند.

این دو رسانه در گزارش های خود تاکید کردند که در میان اهداف جنگنده های آمریکایی، مراکز استقرار نیروهای مقاومت و 2 پایگاه سربازان روسی در طرطوس و حمص قرار دارند که به ادعای رسانه های آلمانی طی چند روز گذشته این پایگاه ها در حال تخلیه بوده اند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا یکشنبه هفته جاری، ساعاتی پس از ادعاهای مخالفان سوری مبنی بر حمله شیمیایی به غوطه شرقی از سوی دمشق، روسیه و ایران را مسئول آن دانست و در سخنانی تهدید کرد طی 24 تا 48 ساعت آینده، 'تصمیمات مهمی' در مورد سوریه اتخاذ خواهد کرد. 

در همین ارتباط دولت روسیه نیز اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در سوریه پیدا نشده است. 

به گفته سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، کارشناسان روس با حضور در محل به همراه نمایندگان هلال احمر سوریه از محل بازدید کرده و هیچ ردی از گاز کلر یا هر ماده شیمیایی دیگر که علیه غیر نظامیان استفاده شده باشد، یافت نکرده اند.

وی تاکید کرد: مسکو از 'تحقیقات صادقانه' استقبال می‌کند اما با اتهام بدون مدرک مخالف است. 

سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به هشدار روسیه درباره سرنگون کردن موشک‌های آمریکایی بر فراز سوریه واکنش نشان داده و از آنها خواسته خود را برای موشک‌های آمریکا آماده کنند.

فروردین سال گذشته نیز آمریکا به بهانه واهی حمله شیمیایی دولت سوریه به دهکده خان شیخون در استان ادلب سوریه، 59 موشک، بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد و کنگره آمریکا، از ناوهای مستقر در دریای مدیترانه به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص شلیک کرد.