کدخبر: ۲۰۷۷۰۱ لینک کوتاه

پمپئو: شواهدی از نقض برجام توسط ایران نداریم

وزیر خارجه پیشنهادی آمریکا، برجام را یکی از محورهای مذاکراتی مقامات آلمان، فرانسه و آمریکا دانست و گفت: تا کنون هیچ شواهدی به دست نیامده است که ایران از تعهدات برجامی خود پیروی نکرده باشد.

به گزارش ایرنا، مایک پمپئو روز پنج شنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که به منظور بررسی صلاحیت وی برای پست وزارتخارجه آمریکا برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد. 

وی درباره برجام و منافع ایران هم افزود: ایران مزایای اقتصادی زیادی را به لطف برجام دریافت کرد، اما احتمال ندارد که بتوانیم پول هایی که به آنها داده ایم را برگردانیم. آنها منافع اقتصادی زیادی را دریافت کرده اند، بنابراین علاقه مداومی از سوی ایران وجود دارد که در برجام باقی بماند. 

نامزد وزارتخارجه آمریکا درباره تاثیر خروج از برجام بر کره شمالی هم گفت: ما دقیقا نمی دانیم کیم جونگ اون چه چیزی در نظر دارد، من تحلیل های مختلفی درباره ذهنیتش و فشارهای اقتصادی خوانده ام و هیچ ارتباطی به هیچ توافقی در جهان ندارد. 

پمپئو مدعی شد: او درباره ابقای رژیم خود فکر می کند و فقط نگران یک تکه کاغذ و یک توافق نخواهد بود، او تلاش می کند تا به امتیازهایی فکر کند که رژیم خود را نگه دارد.

وزیر خارجه پیشنهادی آمریکا، درباره اظهاراتش مبنی بر انهدام تاسیسات هسته ای ایران هم افزود: من باید ببینم دقیقا چه گفته بوده ام، من از امکان ظرفیت انهدام این تاسیسات صحبت کرده ام و الان این سیاست من نیست، سیاست من این است که اهداف خودمان را از طریق دیپلماسی کار کنیم همچنان که در کره شمالی این کار را انجام می دهیم.

وی همچنین درباره سوریه و این که با حمایت روسیه و ایران دموکراسی را زیر پاگذاشته است، گفت:دفاع از حقوق بشر اولویت است و تاریخ هم نشان می دهد که چنین چیزی وجود داشته است.

وزیر پیشنهادی خارجه آمریکا درباره اهمیت این چالش چین و همچنین درباره سیاست چین و اینکه می خواهند کشورهای جاده ابریشم را از هرنظر به خود وابسته کنند، اظهار کرد: من به عنوان مدیر سیا بزرگترین خطر را چین نامیدم و این که از نظر اقتصادی آمریکا باید آماده باشد تا تمام این مشکلات را حل کنیم . 

پمپئو اضافه کرد: در جایی که منافع مشترک وجود دارد باید همکاری کرد و در جایی که این منافع برقرار نیست باید از آن خارج شویم.

وی درباره توئیت ترامپ درباره روسیه گفت: مشکلات موجود در روابط به خاطر سوء رفتارهای روسیه است.

وزیر خارجه پیشنهادی درباره تحقیقات مولر هم اظهار کرد: درباره سه تحقیقاتی که در آن شرکت کردم، اظهار نظر نمی کنم و درباره اخراج مولر هم نمی توانم حرفی بزنم. من اینجا هستم که درباره سیاست خارجی صحبت کنم.

پمپئو درباره تحریم هایی که علیه روسیه تصویب اما اجرا نشده است هم گفت: بله، همه روز. کار زیادی هنوز باقی مانده است، کار زیادی در تحریم ها باقی مانده و پوتین هنوز به اندازه کافی پیام دریافت نکرده است. 60 دیپلماتی که از آمریکا خارج شدند، درباره سوریه هم باید بگویم که 100 نفر از روس ها کشته شده اند.

وی افزود: من نمی توانم وقت اینجا را بگیرم و بگویم که دولت ترامپ چه کارهایی کرده است.

رئیس آژانس مرکزی اطلاعات درباره ترویج ارزش های آمریکا هم اظهار کرد: بدون صرف نظر از رنگ، جنسیت، قومیت به همه احترام گذاشتم و این کار را در وزارتخارجه هم ادامه خواهم داد و از هر نژاد و مذهب حمایت می کنم.

پمپئو درباره تضعیف سیاست های دولت گذشته هم گفت: من به خاطر توسعه ظرفیت سیا مفتخرم تا بتواند با مشکلات گوناگونی که در سراسر جهان وجود دارد، مقابله کند. شمار شکایت ها از 2016 به 2017 هم حدود 40 درصد کاهش یافت.

وی درباره مدیریت رابطه اقتصادی و امنیتی با کشورهای دیگر هم افزود: خیلی دشوار است، خیلی وقتها متضاد و خیلی وقت ها هم مکمل هم هستند. دیپلماسی خوب می تواند به گزینه هایی غیر از رویارویی منجر شود. ممکن است نتوانیم به همه اهداف خود برسیم اما می خواهم مطمئن شوم که کارمندان ما ابزار لازم را برای دست یابی به این اهداف داشته باشند.

سناتور پیشین کانزاس درباره اولویت رابطه با چین هم گفت: برای دولت ما یک اولویت است. معتقدم که چین باید با ما همراه شود و همه دغدغه های ما را برطرف کنند. آنها در داخل چین مشکلات زیادی دارند، آنها می خواهند صدها میلیون نفر را از زیر خط فقر بیرون آوردند و اینها اولویت های چینی ها بود.

پمپئو ادامه داد: در بیشتر کشورهای جهان همیشه موقعیت برای گفت و گوهای دیپلماسی وجود دارد و درباره چین هم اینگونه خواهد بود.

وی اضافه کرد: پوتین می گوید بزرگترین تحول قرن، انحلال شوروی بود او می خواهد قدرت خود را از طریق مزاحمت برای آمریکا و افزایش ذخیره هسته ای افزایش دهد، او دوست دارد که همه به روسیه به عنوان ابرقدرت نگاه کنند و با الگوی روسی که شبیه اتحاد جماهیر شوروی است در مسایل جهان دخالت می کند.

وزیرخارجه پیشنهادی آمریکا تاکید کرد: از هر طریقی که پوتین استفاده می کند باید از همان روش استفاده کنیم و نگذاریم آنها موفق شوند.

پمپئو درباره عمل به قانون هم اظهار کرد: هر جایی که صحبت کردم بر اهمیت قانون تاکید کردم و این کار را در وزارتخارجه هم دنبال می کنم.

وی درباره تهدید ترامپ به اخراج بازرس مولر هم گفت: من به عنوان مدیر سیا به تحقیقات کمک و با اعضای کنگره صحبت کردم و البته نمی توانم در این باره صحبت کنم اما بپذیرید که هرکاری که از من خواسته شد را کامل و شفاف عمل کردم و همکاری کردم.

وزیرخارجه پیشنهادی آمریکا درباره استعفای خود در صورت نقض قانون افزود: تعهد من برای ادامه خدمت به عنوان دیپلمات اهمیت دارد، ترجیح می دهم با تعهد به قانون اساسی به مسایل سیاست خارجی بپردازم تا مسایل خارجی.

پمپئو درباره اظهارات ترامپ درباره خوب بودن عملکرد صدام حسین در کشتن تروریست ها اظهار کرد: اگر اساس سوال شما را فهمیده باشم، موافقم که رفتار آمریکا در جهان مهم است و اثر دارد. چه کاری را انجام بدهیم و چه کاری را انجام ندهیم.