کدخبر: ۲۰۸۰۶۹ لینک کوتاه

ایرنا گزارش داد:

برجام در سه راهه

از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، آینده برجام در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. لغو کامل توافق، برجام بدون آمریکا و در نهایت برجام با حضور آمریکا و ادامه روند قبلی، سه سناریوی احتمالی در مورد آینده برجام است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، با ارائه گزارشی در مورد آینده برجام و با اشاره به سخنان رییس‌جمهوری در مراسم دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای نوشت:  تهران با اندیشیدن به هر یک از سناریوها، خود را برای مواجه شدن با آن وضعیت آماده کرده است. 

ایرنا در ادامه نوشت: در اینجا سه وضعیت متصور است که فرض نخست، عملی نشدن تهدیدات ترامپ و عدم خروج این کشور از برجام است که موجب می شود اجرای توافق هسته ای به همان روال گذشته ادامه یابد. در این سناریو، رئیس جمهوری آمریکا به رغم میل باطنی همانند دوره های قبل ناگزیر است پایبندی ایران به توافق را برای بار چهارم مورد تایید قرار دهد. 

آمریکا تا حدی می تواند بر بقیه طرف ها به ویژه اعضای اروپایی برای تصمیم سازی علیه تهران فشار وارد آورد که این فشار بر موضوعات غیرهسته ای باشد. وقتی پای توافق هسته ای به میان می آید ترامپ دیگر بازیگران اروپایی را در کنار خود نمی بیند و ناچار برای حفظ آنها در کنار خود هم که شده به ماندن در توافق تن می‌دهد. افزون بر آن، گزارشات ده گانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در پسابرجام با محتوای پایبندی کامل ایران به متن توافق مانعی بازدارنده در مقابل زیر پا گذاشتن آن از سوی دولتمردان آمریکایی است

خبرگزاری جمهوری اسلامی در ادامه این تحلیل خود افزود: در سناریوی دوم این طور فرض می شود که آمریکا از توافق هسته ای خارج و ایران نیز در اقدامی مشابه، توافق هسته ای را ترک می کند. این وضعیت برای همه نگران کننده خواهد بود چرا که تلاش های 13 ساله اروپایی ها در مذاکرات هسته ای با ایران بی ثمر و توافقی که برای دستیابی به آن سال ها زمان صرف کرده اند با سلیقه یک رئیس جمهوری در آمریکا لغو خواهد شد. 

این مساله نگران کننده باعث شده که در روزهای پیش رو «مرکل» صدراعظم آلمان و «مکرون» رئیس جمهوری فرانسه برای گفتوگو با ترامپ عازم ایالات متحده شوند. آنها به خوبی می دانند خروج ایران از برجام راه را بر روی فعالیت های موشکی و هسته ای و همچنین تحرکات منطقه ای تهران باز می‌کند. 

ایرنا در پایان تصریح کرد: فرض سومی که در یکسال و اندی دولت ترامپ همواره مورد توجه تحلیلگران قرار داشته به برجام منهای آمریکا ارتباط می یابد. بنابراین آمریکا هزینه های برجام شکنی خود را پذیرفته و به طور یکجانبه از برجام خارج می شود اما دیگر اعضای 1+5 زیر سایه سازمان ملل، آژانس به اجرای برجام و قطعنامه شورای امنیت پایبند باقی می‌مانند. خروج یکجانبه ترامپ از برجام به کاهش همسویی این کشور با متحدان دیرینه از جمله دولت های اروپایی و در نتیجه انزوای واشنگتن منجر خواهد شد؛ دلیلی که باعث شده ترامپ با وجود مخالفت های دائمی با برجام تا کنون از آن خارج نشود.