کدخبر: ۲۰۸۰۷۵ لینک کوتاه

وزیر خارجه انگلیس: روسیه دروغ‌هایش را تکرار می‌کند

وزیر امور خارجه انگلیس با انتقاد از روسیه بابت دروغگویی و حفاظت از آنچه او دیکتاتوری بشاراسد نامید: روسیه مکررا از رژیم اسد مقابل تحقیقات و سانسور دفاع می‌کند. روسیه همینطور "دروغ‌هایش" را تکرار می‌کند، درست همانطور که از زمان قتل ناکام سرگئی و یولیا اسکریپال شاهد هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در مطلبی برا دیلی تلگراف نوشت: حملات هوایی گرچه ممکن است به وحشیگری بیمارگونه در سوریه خاتمه ندهد اما نشان می‌دهد ما روی اصول و ارزش‌های متمدنانه ایستاده‌ایم.

بوریس جانسون در ادامه نوشت: ک دلیل بسیار ساده وجود دارد که چرا پیوستن انگلیس به نزدیکترین متحدانش در اجرای حملاتی هوایی علیه ماشین جنگی اسد اقدامی "صحیح" بود. این درباره آینده جمعی ماست. این درباره نوع جهانی است که می‌خواهیم فرزندانمان در آن رشد کنند. این خصوصا درباره این است که آیا جهان باید استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی و این درد و رنج انسانی را تاب بیاورد یا خیر. مشکل چنین سلاح‌هایی فقط این نیست که تاثیرشان شنیع است. هر که به تصاویر غوطه شرقی نگاهی بیندازد، می‌تواند درد و رنج را مشاهده کند.

وزیر خارجه انگلیس مدعی شد لندن و متحدانش بعد از آن حمله در دوما، هر آنچه در توان داشتند برای جلوگیری از استفاده مجدد از اینگونه تسلیحات به کار بردند و نوشت: قتل‌عام دوما اکنون بخشی از الگوی رژیم اسد برای استفاده از تسلیحات شیمیایی است.

جانسون در توجیه ادعاهایش افزود: اگر ما آنجا کاری انجام نمی‌دادیم، آن وقت دولت‌ها و مردم دیگری در سراسر جهان می‌دیدند که اسد مصون از مجازات باقی مانده و از خودشان می‌پرسیدند که خب اگر او راحت است، چرا من نباشم؟ این بیشتر درباره رعایت ارزش‌های اصولی بود تا دیپلماسی. جامعه جهانی نمی‌تواند بر روی آنچه در سوریه می‌گذرد، چشم ببندد. این درباره آینده جمعی ماست. درباره نوع جهانی است که می‌خواهیم فرزندانمان در آن رشد کنند.

وی در پایان تصریح کرد: سال ۲۰۱۳ رژیم سوریه متعهد شد زرادخانه شیمیایی خودش را نابود کند و روسیه تضمین کرد بر این روند نظارت داشته باشد. اما از آن زمان، رژیم اسد و روسیه کاملا این تعهد را به مضحکه گرفته‌اند. این نوع مهمات نه تنها وحشتناک هستند، بلکه غیر قانونی هم هستند.