کدخبر: ۲۰۸۰۸۹ لینک کوتاه

بررسی گزینه‌های تصدی شهرداری تهران

شهردار بعدی تهران کیست؟

رایزنی های سیاسی اصلاح‌طلبان پس از استعفای «محمد علی نجفی» از شهرداری تهران به جهت معرفی شهردار جدید، گویا هنوز به سرانجام نهایی نرسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تابناک، اصلاح‌طلبان پس از آزمودن شهرداری شش ماهه «محمد علی نجفی» که جایی برای آزمون و خطا برایشان باقی نگذاشته،  به نظر می‌رسد در نهایت جریان اصلاحات و در دل آن شورای شهر اصلاح‌طلب تصمیم به انتخاب «محسن هاشمی» برای تصدی امور شهری تهران بگیرد تا بار دیگر شاهد انتخاب یک کارگزارانی به عنوان جانشین نجفی باشیم.

چند موضوع درباره انتخاب شهردار جدید مورد توجه اصلاح طلبان قرار گرفته تا بتوانند از آزمون مهم مدیریت شهری پایتخت سربلند بیرون بیایند؛ موضوعاتی نظیر گرفتن نظر سران و رئوس جریان اصلاح طلبی در مورد چگونگی انتخاب و گزینه مورد نظر برای شهرداری، انتخاب فرد شناخته شده نظیر نجفی یا انتخاب فردی ناشناخته اما کارآمد، انتخاب از بین اعضای شورای شهر که محدود به «محسن هاشمی» می شود و اینکه در صورت چنین انتخابی، عضو علی البدل که یک چهره اصولگرا به نام «مهدی چمران» است به جمع شورای شهری های پایتخت راه خواهد یافت.

گویا طی روزهای گذشته، اعضای شورای شهر و سیاسیون اصلاح‌طلب، رایزنی های گسترده‌ای در مورد گزینه‌های موجود و چگونگی انتخاب شهردار بعدی تهران صورت گرفته است.

در این جلسات، گزینه های مختلفی بررسی شده اند که از جمله این گزینه ها می توان به «محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران»، «حبیب الله بی طرف معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، وزیر نیرو در دولت اصلاحات و گزینه وزارت نیرو در دولت دوازدهم که موفق به اخذ رأی اعتماد نشد»، «محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس»، «قاسم تقی زاده خامسی شهردار مشهد»،«پیروز حناچی معاون شهردار تهران»، «محمد علی افشانی معاون عمرانی وزیر کشور»، «محمد علی جوادی معاون وزیر جهاد کشاورزی»، «شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی» اشاره کرد.

علاوه بر حزب کارگزاران برخی اصلاح‌طلبان که در دیگر احزاب این طیف جای گرفته‌اند، از رئیس شورای شهر تهران اعلام حمایت کرده و خواستار شهردار شدن «محسن هاشمی رفسنجانی» شده‌اند.

در همین رابطه «مصطفی کواکبیان» دبیر کل حزب مردم‌سالاری و نماینده تهران در مجلس، در توئیتی نوشت: «اعضای محترم شورای شهر تهران، تهران مظلوم را از بلاتکلیفی درآورید، زمان را از دست ندهید، نگران یک رأی اصولگرایان در شورای 21 نفره نباشید و با رأی قاطع به محسن هاشمی، گروه های فشار صاحب قدرت را خلع سلاح کنید.»

«محمدعلی ابطحی»، عضو مجمع روحانیون مبارز هم با حمایت از شهردار شدن «محسن هاشمی» در صفحه‌ی شخصی خود نوشت: «جدای از اینکه شهردار تهران چه کسی خواهد بود، یکی از بدترین استدلال‌ها که از شورای شهر تهران شنیده می‌شود این است که اگر یکی از اعضای شورا، شهردار شود، ممکن است سر لیست اصولگرایان که در لیست علی البدل هست، عضو اصلی شورا شود. حرف تلخی است که با جامعه مدنی و اصلاح طلبی هیچ تناسبی ندارد. یک زمانی شعار اصلاح طلبی زنده باد مخالف بود. در بحبوحه‌ی بد اخلاقی‌ها و هیاهو‌ها اولیه‌ترین اصول آرمان‌های اصلاح‌طلبی و دموکراسی‌خواهی در حال فراموشی است. من معتقدم به هر دلیل، یک مخالف وارد شورا شود، اصلاح طلبانه‌تر از آن است که شورا بی حضور جناح مخالف باشد.»