کدخبر: ۲۰۸۲۶۳ لینک کوتاه

ارتباط دیدارهای مقامات اروپایی با خروج ترامپ از برجام

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به دیدار قریب الوقوع مقامات اروپایی با رئیس جمهوری این کشور نوشت: سرنوشت برجام به نتایج مذاکرات این مقامات بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه واشنگتن پست نوشت: دیدارهایی که مقامات اروپایی در این ماه با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خواهند داشت، آینده توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ را تعیین می کند.

بر این اساس «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به صورت جداگانه اواخر این ماه به آمریکا سفر کرده و با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور دیدار می کنند.

با احتساب سفر غیر منتظره «ترزا می» نخست وزیر انگلیس به واشنگتن، این آخرین تلاش رهبران اروپایی پیش از ضرب الاجل اعلام شده از سوی ترامپ برای خروج از برجام، به منظور تقویت و حفظ این توافق بین المللی خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد دوازدهم می خروج کشورش از برجام را اعلام کند، مگر این که تا آن روز مذاکره کنندگان انگلیس، فرانسه و آلمان بتوانند وی را در مورد رفع «نقص های جدی» ادعایی منتسب به برجام، قانع کنند.

این در حالی است که ایران اعلام کرده خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید، بنیان این توافق را فرو می ریزد و مجوزی خواهد بود برای گسترش فعالیت های هسته ای ایران که اکنون توسط برجام محدود شده است.

مقامات آمریکایی می گویند مذاکره کنندگان طی هفته گذشته برای چهارمین بار پشت یک میز نشسته و در گفتگو بر سر مسائل اختلافی به پیشرفت هایی دست یافته اند اما از دستیابی به یک توافق بر سر تمامی مسائل بازمانده اند.

به گفته این مقامات، مشاوران دولت ترامپ در جریان مفاد این مذاکرات و وضعیت کنونی آن هستند.

در هر حال تصمیم گیری نهایی ترامپ در این زمینه، به سفر مکرون به واشنگتن در ۲۴ می و سفر کاری مرکل به پایتخت آمریکا در ۲۷ همین ماه و نیز سفر غیرمنتظره نخست وزیر انگلیس بستگی خواهد داشت.

همانطور که «مایک پمپئو» رئیس سازمان سیا در جلسه استماع کنگره اذعان کرده سفر این مقامات به آمریکا نشان دهنده اهمیت این موضوع و نگرانی آنها از آینده این توافق بین المللی است.

این سخنان یک روز پس از دیدار مذاکره کنندگان در وزارت خارجه آمریکا برای رسیدن به اجماع بر سر ۴ موضوع اساسی مورد خواست ترامپ ایراد شد.

از جمله مواردی که آمریکا خواهان افزوده شدن آن به برجام است می توان آزمایش های موشکی بالستیک ایران که به زعم واشنگتن موجب بی ثباتی منطقه می شود و نیز نظارت دائمی بر سایت های هسته ای ایران و حذف محدودیت زمانی (بند غروب آفتاب) از برجام را نام برد.

مقامات آمریکایی می گویند در خصوص فعالیت های موشکی ایران، دو طرف در حال دستیابی به توافق هستند اما در خصوص بند غروب آفتاب اختلاف نظر بسیار است.

به اعتقاد مشاوران و مذاکره کنندگان آمریکایی، بند غروب آفتاب در برجام، اصلی ترین مورد اختلاف بین واشنگتن و بروکسل است.

آمریکا مدعی است پس از گذشت چند سال و برداشته شدن محدودیت ها ایران امکان از سرگیری فعالیت های هسته ای و گسترش اقدامات خود را خواهد داشت، در حالی که اروپایی ها بر توان بازدارندگی این توافق از فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۴ تاکید دارند.