کدخبر: ۲۰۸۲۷۵ لینک کوتاه

نهایی شدن قرارداد تجارت آزاد تهران و اسلام آباد

روزنامه اردو زبان پاکستان از نهایی شدن مذاکرات مقامات تهران و اسلام آباد برای پیشبرد قرارداد تجارت آزاد میان دو کشور، خبر داد.

به گزارش ایرنا، روزنامه 'دنیا' چاپ اسلام آباد امروز (دوشنبه) در گزارش اختصاصی نوشت: قرارداد تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران و پاکستان که شامل 26 بند تا ماه آینده میلادی (ماه می) نهایی شده و قرار است از ماه ژوئن امسال (خرداد 97) اجرایی شود.

در این گزارش آمده است:اگرچه هم اکنون قرارداد تجارت ترجیحی میان دو کشو وجود دارد، این قرارداد با هدف تعمیق همکاری ها به قرارداد تجارت آزاد تبدیل می شود.

روزنامه دنیا به نقل از منابع آگاه نوشت: مسئولان ایران و پاکستان در ماه ژانویه امسال فهرست اقلام و کالاهای یکدیگر را مبادله کرده و نزدیک به دو سال در حال رایزنی درباره قرارداد تجارت آزاد هستند.

این گزارش می افزاید: قرار است ماه آینده میلادی نشست مقامات ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار شود که طی آن پیش نویس نهایی قرارداد تجارت آزاد تصویب می شود.

دو کشور همچنین تا ماه ژوئن امسال اقلام جدیدی را به فهرست قرارداد تجارت ترجیحی نیز اضافه می کنند.

به گزارش ایرنا پیش از این نیز، یک مقام تجاری در وزارت بازرگانی پاکستان گفته بود:«تقریبا پیش نویس موافقتنامه تجارت آزاد دو کشور نهایی شده و انتظار می رود در نشست بعدی تفاهمی در زمینه موضوعات باقیمانده حاصل شود.

آوریل 2017( بهار سال 96) معاون بانک مرکزی پاکستان با سفر به تهران، یک موافقتنامه پرداخت بانکی با مقامات ایرانی به امضا رساند.

بر اساس این موافقتنامه، بانک های مرکزی دو کشور باید به بانک های خود اجازه دهند تا تراکنش های تجاری میان ایران و پاکستان را انجام دهند.