کدخبر: ۲۰۸۳۱۴ لینک کوتاه

آلبرایت: ترامپ در حال چیدن پر مرغ دمکراسی در آمریکا است

&#۰۳۹;مادلین آلبرایت&#۰۳۹; وزیر خارجه پیشین آمریکا در تازه ترین مصاحبه در باره انتشار کتاب جدیدش؛ با ابراز نگرانی از اقدامات دونالد ترامپ، رفتارهای وی را &#۰۳۹;چیدن پر مرغ دمکراسی در آمریکا&#۰۳۹; دانست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'فرید زکریا' مجری ویژه برنامه 'جی.پی.اس' از آلبرایت پرسید: به نظر؛ شما درباره فاشیست بودن دونالد ترامپ در کتاب تان تند رفته اید.

وزیرخارجه دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در پاسخ به این نقد گفت: من ترامپ را فاشیست نمی خوانم، بلکه می گویم او رئیس جمهوری است که غریزه دمکراتیک و مردم سالار بودن ندارد و این موضوع مرا بسیار عذاب می دهد.

آلبرایت افزود: ترامپ فردی است رسانه ها را دشمن مردم می خواند، خود را بالاتر از قانون می بیند و اختلافات (نژاد پرستی) که در جامعه آمریکا وجود دارد را بدتر می سازد.

وی گفت: به لحاظ تاریخی و مطالعاتی که برای نوشتن این کتاب انجام دادم، فاشیسم به یکباره سر بر نمی آورد بلکه گام به گام پدیدار می شود.موسولینی یکبار گفته بود 'پر مرغ را اگر به تدریج بکنید کسی متوجه آن نمی شود' و از میان بردن دمکراسی به همین صورت است.

وزیر خارجه بین سال های 1997تا 2001میلادی گفت: وضعیت کنونی به لحاظ مطالعات به عمل آمده از زمان جنگ جهانی بدین سو تهدید آمیز است، افرادی همچون هیتلر، موسولینی و اکنون در دیگر نقاط مختلف جهان همچون در مجارستان، لهستان، ترکیه، فیلیپین و نزوئلا بر سر کار آمده و دمکراسی را تهدید می کنند که منتخب مردم بوده و قدرت را به لحاظ قانون اساسی به دست آورده اند.

آلبرایت افزود: اینگونه افراد از طرق دمکراتیک بر سرکار می آیند اما در واقع دمکراسی را تحت تاثیر قرار می دهند.

سی ان ان در ادامه پرسید: آیا امکان ظهور فاشیسم در آمریکا می رود، چرا که برای مردم آمریکا سخت است شاهد عقب رفتن ادامه دار رسانه ها، دادگاه (سیستم قضایی) و نهادهای مستقلی همچون پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) باشند.

آلبرایت درپاسخ گفت: قطعا، اما معتقدم که دمکراسی انعطاف پذیر بوده و لازمه آن مشارکت فعال مردم است، رک بگویم من ساکت نمی مانم و می گویم وضعیت هشدار آمیز است و گفته می شود که اگر 'چیزی دیدید، چیزی بگویید' اما من می گویم 'کاری انجام دهید'.

به گزارش ایرنا، آلبرایت پیش از این و درمورخ 17 فروردین ماه در یادداشتی در نشریه نیویورک تایمز با ذکر اینکه فاشیسم دوباره از گور برمی خیزد و در سراسر جهان خودنمایی می کند، نوشته بود، دونالد ترامپ با حمایت از خودکامگان، بخت این را که فاشیسم در سطح جهان عرض اندام کُنَد، بالا برده است.

درهمین حال تارنمای خبری آمریکایی 'هیل' (TheHill) در مورخ 16فررودین ماه گزارش داد: مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا در اظهاراتی دونالد ترامپ را 'ضد مردمی ترین' رئیس جمهوری در طول تاریخ آمریکا دانست.

هیل در ادامه نوشته بود : آلبرایت گفته است که آمریکا تحت ریاست ترامپ نتوانسته نقش خود را به عنوان رهبری دمکراتیک ایفا کند؛ ترامپ به سیستم قضایی، روند انتخابات و گروه های اقلیت در آمریکا حمله ور شده و تلاش هایش در به زوال کشیدن مطبوعات این کشور نشان می دهد به طور غریزی مردم سالار و اهل دمکراسی نیست و ضد دمکراتیک ترین رئیس جمهوری در تاریخ این کشور است.

مادلین آلبرایت، 81ساله، که متولد 'پراگ' پایتخت جمهوری چک (چکسلواکی سابق) است و در سال 1957تابعیت آمریکا را بدست آورد، بین سال های 1997 تا 2001میلادی بعنوان شصت و چهارمین وزیر خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون عهده دار این سمت بود، کتاب جدید وی تحت عنوان 'فاشیسم یک هشدار' به تازگی در آمریکا منتشر شد.