کدخبر: ۲۰۸۳۳۶ لینک کوتاه

احتمال استعفای نخست‌وزیر ژاپن تا ماه ژوئن

نخست‌وزیر سابق ژاپن گفت پیش‌بینی می‌کند شینزو آبه تا ماه ژوئن از سمت خود کناره‌گیری کند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، جونیچیرو کویزومی، نخست وزیر سابق ژاپن، گفت پیش‌بینی می‌کند شینزو آبه، نخست وزیر کنونی این کشور، به دلیل کاهش سطح محبوبیت و رسوایی‌های متعدد در کابینه‌اش، در ماه ژوئن از سمت خود کناره‌گیری کند.

جونیچیرو کویزومی در مصاحبه‌ای گفت: «شرایط بسیار خطرناک شده است. آبه به زودی و شاید تا پایان دوره کنونی پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کند.»

بر اساس گفته‌های نخست وزیر سابق ژاپن، احتمال انتخاب شینزو آبه به عنوان رئیس حزب لیبرال دموکرات ژاپن برای دوره سوم اندک است.

کویزومی گفت: «این مسئله بر انتخابات پارلمانی در سال آینده تاثیر خواهد گذاشت. نتایج این انتخابات برای آقای آبه مطلوب نخواهد بود.»

روز 15 آوریل، خبرگزاری کیودو سطح محبوبیت دولت شینزو آبه را منتشر و اعلام کرد تنها 37 درصد شهروندان ژاپن از عملکرد دولت وی رضایت دارند.

روز گذشته، نزدیک به 50 هزار نفر در توکیو دست به تظاهرات زدند و خواستار استعفای شینزو آبه شدند. تظاهرکنندگان همچنین نسبت به برنامه‌ها برای اصلاح ماده 9 قانون اساسی صلح طلب ژاپن که اکنون حق جنگ را از این کشور سلب می‌کند، اعتراض کردند. آبه قصد دارد تا سال 2020 و به منظور روشن ساختن وضعیت نیروهای دفاعی ژاپن این ماده از قانون اساسی را اصلاح کند.

نارضایتی‌های شهروندان ژاپن از کابینه آبه از هنگامی شروع شد که رسانه‌ها گزارش دادند نخست وزیر این کشور همراه با همسر خود و وزیر اقتصاد ژاپن در فروش زمین‌های دولتی با قیمت‌های کمتر از ارزش حقیقی آن دست داشته است.

همچنین، افشای اسناد مربوط به فعالیت نیروهای نظامی ژاپن در عراق در بین سال‌های 2003 تا 2009، رسوایی دیگری است که گریبان‌گیر دولت آبه شده است. وزارت دفاع ژاپن پیش از این حضور نیروهای نظامی در عراق را انکار کرده بود.