کدخبر: ۲۰۹۸۱۵ لینک کوتاه

انتشار تصویری جنازه مومیایی شده در ری

اقتصاد نیوز : تصویر جنازه مومیایی شده که ظهر امروز حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران معتقد بود می تواند جسد پلهوی اول باشد در شبکه های مجازی منتشر شد .

به گزارش اقتصادنیوز ،تصاویری  در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.

ظهر امروز ،حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تایید خبر کشف جنازه‌ای مومیایی در حرم حضرت عبدالعظیم گفت: در پی حفاری‌هایی که در قسمت غربی صحن حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری انجام می‌شده، جنازه‌ای مومیایی‌شده کشف می‌شود که به مسئولان اطلاع می‌دهند و عملیات حفاری متوقف می‌شود.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه احتمال می‌رود جنازه کشف شده مربوط به پهلوی اول باشد، گفت: مسئولان آستان حرم عبدالعظیم ضمن اطلاع‌رسانی به میراث فرهنگی منتظرند تا کارشناسان این حوزه به بررسی موضوع پرداخته و درباره آن اظهارنظر کنند.

وی تأکید کرد: چون جنازه مومیایی است و جنبه میراثی و تاریخی دارد، باید منتظر ماند تا نظر نهایی از سوی کارشناسان اعلام شود.

این در حالی است که مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با رد وجود جسد مومیایی شده گفت : جنازه کشف در اطراف حرم حضرت شاه عبدالعظیم حسنی یک جسد طبیعی است و جسدی مومیایی به دست نیامده است.

وی ادامه داد : تنها مورد مشکوک در مورد این جسد، قابل تشخیص نبودن چهره آن است. 

آجرلو با اشاره به این که این جسد هنگام طرح توسعه حرم کشف شده و از نظر ما موردی طبیعی به شمار می‌رود اما باز هم اداره میراث فرهنگی استان تهران باید در موردش نظر کارشناسی بدهد گفت: در اطراف حرم عبدالعظیم، قبرستان‌های قدیمی وجود داشته‌اند که به مرور زمان ناپدید شده‌اند. به همین خاطر هنگام اجرای طرح توسعه رسیدن به چنین اجساد و بقایای آنها مورد تازه و ویژه‌ای به حساب نمی‌آید.

وی ادامه داد: در طرحِ در دست انجام، هیچ حفاری انجام نشده است.