کدخبر: ۲۱۰۷۹۵ لینک کوتاه

آرزوی تغییر نام «خلیج‌فارس» بر دل استعمارگران خواهد ماند

مشاور امور بین‌الملل رهبری با بیان اینکه سواحل ایران در خلیج‌فارس بیشتر از ۶ کشور عربی حوزه خلیج‌فارس است، گفت: آرزوی تغییر نام خلیج‌فارس بر دل استعمارگران تا ابد خواهد ماند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری صبح امروز (یکشنبه) در مراسم رونمایی از کتاب مصور «خلیج‌فارس» اظهار داشت: برای حفظ نام «خلیج‌فارس»، هر کاری هم انجام دهیم، کم است. البته این را باید بگوییم که تغییر نام فتنه‌انگیزی که توسط برخی صورت گرفته است، کاری گذرا به حساب می‌آید و در نهایت حق خودش را نمایان خواهد ساخت.

وی با بیان اینکه تا این اواخر غیر از نام «خلیج‌فارس»، نام دیگری نبوده است، افزود: در آثاری که از یونان به جا مانده، نام این منطقه به نام «خلیج‌فارس» ذکر شده و علاوه بر این هم هرکس که در حوزه تاریخ و جغرافیای سیاسی کتابی نوشته، از این منطقه به عنوان «خلیج‌فارس» یاد کرده است.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری ادامه داد: این یک کار فتنه‌انگیز است که می‌خواهند به مرور زمان نام «فارس» را از این خلیج بیاندازند و صرفاً نام «خلیج» مطرح شود. ما در برخی از دیدارهای دیپلماتیکی که داریم، برخی از دیپلمات‌های خارجی عنوان «خلیج» را مطرح می‌کنند که ما در مقابل از آنها می‌پرسیم «کدام خلیج مد نظرتان است» تا خود آنها به این مهم اشاره کنند که «خلیج‌فارس» را می‌گویند.

ولایتی با اشاره به اینکه از نظر اسناد سازمان ملل، نام «خلیج‌فارس» بر این خلیج اطلاق شده است، تصریح کرد: چرا آنها اصرار بر این تغییر نام دارند؟ چون با تغییر نام می‌توانند به دنبال تغییر هویت و حاکمیت بروند و این مقدمه‌ای برای مطرح کردن ادعاهای کاذب دیگر در موضوع تمامیت ارضی ایران است.

وی اظهار داشت: وقتی برخی می‌گویند «خلیج عرب»، یعنی یک بار معنایی حقوقی خاصی را به این خلیج اطلاق می‌کنند؛ به این معنا که چون تعداد کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس غلبه دارد، می‌خواهند نام «خلیج‌فارس» را به «خلیج عرب» تغییر دهند و به کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس منتسب کنند.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت خلیج‌فارس گفت: از اهمیت استراتژیک خلیج‌فارس، همین‌بس که هرکس بتواند بر این خلیج مسلط شود، بر اقیانوس‌ هند مسلط می‌شود که این نظر متخصصان ژئوپلیتیک است.

ولایتی افزود: کشورهایی مثل عربستان سعودی که صحبت از تغییر نام «خلیج‌فارس» را مطرح می‌کنند، حرف خودشان نیست و صرفاً سخنگوی سیاست‌های آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در منطقه هستند.

به گفته وی، طرف مقابل می‌خواهد تعلق ۵۰ درصد ایران به خلیج‌فارس را زیر سؤال ببرد تا بدین‌وسیله بتواند سیاست‌های خود را در قبال فشار بر ایران ادامه دهد، اما ملت و نظام ایران در مقابل این توطئه فتنه‌انگیز ایستادگی کرده و خواهد کرد و در آینده نامی که باقی خواهد ماند، همین نام جاویدان خلیج‌فارس است.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری با بیان اینکه سواحل ایران در خلیج‌فارس بیشتر از ۶ کشور عربی حوزه خلیج‌فارس است، تأکید کرد: آرزوی تغییر نام خلیج‌فارس بر دل استعمارگران تا ابد خواهد ماند.