کدخبر: ۲۱۱۷۴۳ لینک کوتاه

جنگ تجاری چین و آمریکا در مسیر گفت و گو

اقتصادنیوز : هیات تجاری آمریکا برای گفت و گو درباره اختلافات گسترده تجاری و در واقع نبرد رو به گسترش اقتصادی دو کشور، روزهای پنجشنبه و جمعه به پکن سفر و چندین نشست با مقامات چین برگزار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، چینی ها در ارتباط با این سفر بسیار محدود و مسکوت عمل کردند و حتی وزارت خارجه چین هم در بیانیه خود تلاش کرد تا جزییات زیادی در این باره منتشر نکند با این حال بیانیه کوتاه این وزارتخانه بر یک موضوع تاکید می ورزید که اگر آمریکا بخواهد بی صداقتی نشان دهد هیچ مذاکره ای به سرانجام نخواهد رسید.

بخصوص آنکه هر دو طرف چین و آمریکا صراحتا تاکید کرده اند که اختلافات بسیار وسیع است و دیدار یک هیات برای دو روز نمی تواند این همه مشکلات را برطرف کند و چین هم اکنون زیر تعرفه های 150 میلیارد دلاری آمریکا قرار دارد.

اصلی ترین مباحث نیز میان 'استیون منوچین' وزیر خزانه داری آمریکا و 'لیو خه' معاون نخست وزیر و مغز متفکر اقتصادی و مشاور بلند پایه 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین انجام شده و در جریان آن طرف آمریکایی بار دیگر نقض حق مالکیت معنوی و نقایص بازار تجاری چین را مطرح کرده و خواستار برطرف کردن آنها شده است.

شاید این اشاره ای به موافقت های سران دو کشور در سال گذشته میلادی باشد مبنی بر اینکه چین درهای بازار خود را به روی بخش های مختلف آمریکا و شرکت های آن کشور باز می کند اگرچه چین تلاش کرد تا به این وعده عمل کند و اقداماتی نیز صورت داد اما دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا حاضر نشد به تعهداتش در قبال پکن در ملاقات با شی جین پینگ رییس جمهور چین عمل کند و البته به وعده های کارزار انتخاباتی خود مبنی بر تحت فشار گذاشتن پکن با تعرفه های سنگین کاملا عمل کرد و محصولات فولادی چین را مشمول تعرفه ای سنگین کرد.

تعرفه ای که آمریکا برای ورود فولاد از چین در نظر گرفته بین 63.86 تا 190.71 درصد اعلام شده است که نشانه ای از تعرفه های تنبیهی علیه پکن به حساب می آید.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه ای آورده است که پس از بررسی تدابیر ضد دامپینگ و ضد یارانه به این نتیجه رسیده است که تعرفه بر روی محصولات فولاد ضد زنگ وارداتی از چین باید به این میزان افزایش یابد.

چین از این اقدام آمریکا ابراز تاسف و ناامیدی کرده و گفته است که باید شک کرد که چنین بازرسی هایی از سوی آمریکا عادلانه صورت گرفته باشد.

تعرفه بر روی محصولات فولادی چین در آمریکا در شرایطی افزایش می یابد که ترامپ وعده داده است تعرفه بر روی کالاهای وارداتی از چین را تا 45 درصد به طور عمومی بالا خواهد برد.

'وانگ هیجون' رییس اداره بازرسی وزارت بازرگانی چین قویا از این اقدام دولت ترامپ انتقاد کرده و نسبت به چنین برخوردهای تجاری علیه چین هشدار داده است.

او گفت: جدای از اینکه باید به بازرسی ها تردید داشت تاکید می کنیم که چنین تعرفه هایی برضد مقررات سازمان تجارت جهانی است و اعمال آنها نادرست می باشد.

وی تهدید کرده است که چین هر اقدامی را که لازم باشد برای حفاظت از تولید کنندگان و صنعت فولاد این کشور اتخاذ خواهد کرد.

او افزود که به طور کلی نوع تحقیقات و بازرسی های ضد یارانه و ضد دامپینگی که آمریکا انجام داده است ارتباطی با صنعت فولاد چین پیدا نمی کند و در مجموع تصمیم برای بالا بردن تعرفه نادرست بوده است.

این اتفاق دقیقا چند وقت پس از آن اتفاق می افتد که وزارت بازرگانی آمریکا از تعرفه 52.5 درصدی بر روی واردات ماشین لباسشویی های بزرگ خانگی از چین خبر داد.

تفاوت های تجاری در دولت قبلی آمریکا هم با چین وجود داشته است اما نوع برخورد حمایتی تجاری که ترامپ پیش گرفته است نشان می دهد توفان بزرگی در روابط دو کشور در حال وزیدن است و در آینده نزدیک چالش های بیشتری شکل خواهد گرفت.

ترامپ وعده کرده است که با افزودن فشارها و تعرفه های تجاری بر چین باعث خواهد شد تا کسری تجاری آمریکا در برابر این کشور برطرف شود.

تحلیلگران بر این باورند که همگام با افزایش فشارهای دولت ترامپ بر دولت 'شی جین پینگ' احتمال رویارویی دو کشور نیز فزونی گرفته است.

مورد بعدی که چین را نیز بسیار عصبانی کرد تحریم های سرسختانه ای بود که روی شرکت 'زد تی یی' چین اعمال شد مبنی بر اینکه شرکت های دولتی آمریکا نباید با این بزرگترین شرکت سازنده تلفن های هوشمند جهان برای هفت سال همکاری کنند.

'سون جی ون' سخنگوی وزارت بازرگانی چین با اشاره به اینکه آمریکا علیه شرکت زد تی یی مخابراتی این کشور تحریم هایی را اعمال کرده و جریمه هایی در نظر گرفته است، گفت که چین این اقدامات را قابل قبول نمی داند.

سون گفت: همواره اعلام کرده ایم آمریکا حق ندارد بر مبنای قوانین داخلی خود شرکت های چینی را تحریم کند بلکه شرکت های چینی تابع مقررات داخلی هستند و چین به وضعیت آنها رسیدگی می کند.

وی از واشنگتن خواست بجای چنین تلاش هایی برای پیشبرد سالم مناسبات تلاش کرده و با تحریم و اقدامات نادرست خود بیشتر از این به روابط دو کشور لطمه نزند.

این در شرایطی است که بر اساس گزارش تارنمای یی سی چین، آمریکا می گوید که این شرکت بزرگ مخابراتی چین تجهیزات مخابراتی را به برخی از کشورهای دیگر فروخته است و برای همین از مقررات آمریکا تخطی کرده است پکن این موضوعات را اتهاماتی بی اساس خوانده است.

مقام وزارت بازرگانی چین تصریح کرد که شرکت های این کشور بر اساس ضوابط و قوانین داخلی فعالیت های خود را انجام می دهند و از جریمه 892 میلیون دلاری در نظر گرفته شده برای زد تی یی از سوی آمریکا بشدت انتقاد کرد.

زد تی یی از شرکت های بزرگ مخابراتی چین در آمریکا 14 اداره و شش مرکز تحقیقاتی دارد و از میان 350 کارمند آن 80 درصد آمریکایی هستند.

در این میان نباید فراموش کرد که برنامه بزرگ 300 میلیارد دلاری چین ظاهرا تا سال 2025 میلادی تنظیم شده است و بر اساس آن این کشور قصد دارد دستکم در ده زمینه صنعتی از جمله صنعت ربات سازی، خودروهای برقی، هواپیما سازی، قطعات رایانه ای و فن آوری اطلاع رسانی خودکفا شود.

دولت چین در تلاش است تا با پیشرفت در این صنایع این زمینه را فراهم کند که تا سال 2020 میلادی و یا چند سال پس از آن 80 درصد از کالاهای مورد نیاز مردم در داخل چین ساخته شود و آنها از این کالاها و تولیدات استفاده کنند.

دولت چین حتی برای رسیدن به این هدف آماده است وام هایی را به شرکت های ارایه کرده و برای تحقیقات یارانه های ویژه اختصاص دهد و از شرکت های خارجی هم برای خودکفا کردن شرکت های داخلی دعوت کند و بانک ها را نیز پشتوانه این برنامه قرار دهد.

با این وصف اتحادیه اروپا و آمریکا بر این باورند که طرح 2025 چین تلاشی است از سوی این کشور برای عقب راندن شرکت های خارجی و قوی کردن شرکت های داخلی که نهایتا راه را برای شرکت های بیگانه در چین مسدود می کند و رقابت شدیدی را برای آنها با همتایان چینی شکل می دهد.

در پی این انتقادها خبرگزاری شینهوا هم از قول 'لی کچیانگ' نخست وزیر چین گزارش کرد که پکن تلاش می کند تا زمینه های سرمایه گذاری در بخش های بیشتری را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم آورد.

این کشور همچنین قول داده است برای اینکه بازار رقابتی بهتری شکل گیرد از میزان تولید فولاد خود بکاهد تا مازاد ظرفیت این فراورده در بازار از بین برود.

با این احوال این نکته را باید مد نظر داشت که اختلافات چین و آمریکا هم بسیار دیرینه و هم ریشه دار است و اینکه مسایل مختلفی از ارزش پول ملی چین گرفته تا دریای جنوبی، بحران شبه جزیره کره، مساله تایوان و مناقشات دریای شرقی را شامل می شود.

آنچه مسلم است اینکه چین این بار با اقتدار در مقابل آمریکا ایستاده است و ترامپ هم با فشار بیش از حد اقتصادی به دنبال برطرف کردن کسری تجاری در برابر پکن است اما اینکه یکی از طرفین بخواهد مرعوب دیگری شود موضوعی تقریبا منتفی است و بهتر است دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا اختلافات را با مذاکره حل و فصل کنند.