کدخبر: ۲۱۱۹۷۲ لینک کوتاه

تعطیلی دو غرفه متخلف در نمایشگاه کتاب تهران

اقتصادنیوز: قائم‌مقام سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان این‌که میزان تخلفات رسیده به آن‌ها کم بوده است از بسته شدن دو غرفه در نمایشگاه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از خبرآنلاین ، امیرمسعود شهرام‌نیا در نشستی که ظهر امروز (شنبه، ۱۵ اردیبهشت) در محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی برگزار شد، درباره تخلفات ناشران در این دوره از نمایشگاه گفت: ما دو دسته تخلف داریم؛ دسته‌ای مرتبط به موضوعات مالی به‌ویژه بحث بن‌کارت‌ها است. زمانی که بحث یارانه مطرح می‌شود معمولا عده‌ای از این موضوع سودجویی می‌کنند، مانند نقد کردن بن‌کارت‌ها، خرید و فروش بن‌ها و... اما ما با بانک عامل نمایشگاه مذاکراتی داشتیم و راهکارهایی ارائه دادیم تا تخلفات در حوزه مالی به صفر برسد.

او سپس بیان کرد: حدود ۱۰ میلیارد تومان یارانه به بن‌کارت‌ها اختصاص داده شده بود که هشت میلیارد آن برای دانشجویان و دو میلیارد برای طلاب بود. با توجه به این‌که کارت ملی هوشمند در تخصیص بن‌کارت‌ها وارد شده است تخلفات در بن‌کارت‌ها به صفر رسیده زیرا کارت ملی مستقیما شارژ می‌شد. حدود ۴۰ درصد دانشجویان و استادان با این روش ثبت نام کردند. همچنین ۱۵ درصد آن‌ها از طریق NFC ثبت نام کردند. ما با چک کردن کد ملی با شماره دانشجویی تخلفات را نزدیک به صفر رساندیم. به طور مثال سال گذشته دانشجویی با کپی گرفتن از کارت ملی و دانشجویی ۳۰۰ دانشجو اقدام به دریافت بن‌کارت‌ها کرده بود که این موضوع را امسال نداشتیم.

شهرام‌نیا گفت: تخلف دیگر تخلف داخل غرفه‌ها است. برخی از تخلفات در شرایط عادی و در نمایشگاه‌های دیگر عادی است. مثلا ناشری اقدام به فروش کتاب ناشر دیگر می‌کند که این موضوع در آیین‌نامه نمایشگاه ما تخلف محسوب می‌شود. اما موضوع دیگری که به صورت جدی بر روی آن نظارت و رسیدگی می‌شود و حتی در تعلیق حکم ناشران متخلف هم تاثیر نداشت، قاچاق کتاب، فروش کتاب‌های غیرمجاز و کتاب‌های جعلی بود که تاکنون گزارش این تخلفات کم بوده است. روز گذشته دو غرفه بسته شده است اما در مورد کم و کیف آن اطلاعی ندارم.

قائم‌مقام سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین درباره حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: هنوز اطلاعی به ما داده نشده که ایشان در نمایشگاه حضور خواهد داشت یا نه. ما و ناشران مشتاق و چشم‌انتظار آمدن ایشان هستیم. سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایشان دعوت کرده است اما تاکنون رسما به ما اطلاعی داده نشده است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این‌که همه تلاش‌های خود را انجام می‌دهند تا مشکلات نمایشگاه کم بشود و گام‌های مثبت و رو به جلویی برای نمایشگاه برداشته شود به سه رویکرد نمایشگاه در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردها واسپاری نمایشگاه به صنف بود که بخشی از این موضوع انجام شده است. دیگری بُعد بین‌المللی نمایشگاه کتاب است که فکر می‌کنم نمایشگاه آرام آرام جایگاه خود را پیدا می‌کند. بحث میهمان ویژه و شهر میهمان و حضور ناشران خارجی در این موضوع قرار دارد که همه آن‌ها نشان از رشد بین‌المللی نمایشگاه کتاب دارد. جنبه سوم تقویت بُعد نمایشگاهی و فعالیت‌های تخصصی کتاب است.

قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره آمار بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب نیز اظهار کرد: ما به صورت رندوم جمعیت‌شماری می‌کنیم اما سه سال است با توجه به این‌که در نمایشگاه بلیتی فروخته نمی‌شود تصمیم گرفته‌ایم عددی اعلام نکنیم. به طور متوسط در روز اول نمایشگاه نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته‌ایم، روز دوم ۱۵ درصد و روز گذشته ۷ تا ۸ درصد رشد داشته است که به طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ درصد میزان بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. با توجه به این‌که تبلیغات شهری و تلویزیونی ما کم بود، استقبال از نمایشگاه تاکنون خوب بوده است.

قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به بازار جهانی در نمایشگاه کتاب گفت:‌ در سال‌های گذشته بازار جهانی محلی بود که فقط ناشران و نویسنده‌های ایرانی حضور داشتند اما حالا به محلی برای ناشران، نویسندگان و تصویرگران خارجی تبدیل شده که بخشی از آن به خاطر گرنت است.

او درباره تعهداتی که کمیته تبلیغات نمایشگاه داشته است، گفت: تعهدات این کمیته هنوز کامل نیست اما فاصله‌شان با تعهدی که داشتند به قدری نیست که نگران‌کننده باشد و فکر می‌کنم آن‌ها بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

شهرام‌نیا درباره حضور کمرنگ مسئولان دولتی در نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: روز گذشته تعدادی از اعضای شورای شهر، وزیر آموزش و پرورش و دو تن از معاونان او، همچنین معصومه ابتکار در نمایشگاه حضور داشتند. در مراسم افتتاحیه نیز سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس کتابخانه ملی حضور داشتند. اما شرایطی فراهم شد که حضور رییس‌جمهور امکان‌پذیر نبود، همچنین اسحاق جهانگیری (معاون اول رییس‌جمهور) با توجه به دستوری که مقام معظم رهبری به او برای حضور در برنامه دیگری داده بودند نتوانست در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب شرکت کند. برنامه‌ای برای بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه گذاشته‌ایم که امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که از نمایشگاه بازدید کنند. من این حس را ندارم که مسئولان نسبت به نمایشگاه کم‌اهمیت هستند.

قائم مقام نمایشگاه کتاب در مورد فضاهای مازادی که در بخش ناشران خارجی نمایشگاه وجود دارد و اینکه علیرغم عدم درخواست از طرف ناشران به آن‌ها داده شده و مبلغ اجاره این فضا هم از آن‌ها اخذ می شود، گفت: با توجه به فضای بزرگ طبقه منهای یک رواق غربی مصلی که محل استقرار ناشران خارجی است، امسال دست ما در دادن فضا و تخصیص غرفه به ناشران بازتر بود اما اینگونه هم نبود که فضای مازاد به آنها داده باشیم و در مقابل پول این فضا را از ناشران مطالبه کرده باشیم. این‌طور نیست که ما متراژ زیادی به ناشران خارجی داده باشیم. با توجه به این‌که فضای ناشران خارجی امسال بازتر شده براساس درخواست اولیه این متراژها تعلق گرفته است.