کدخبر: ۲۱۲۰۱۰ لینک کوتاه

اقتصاد ایران پس از لغو احتمالی برجام

اقتصاد نیوز : یک اقتصاددان گفت : روز ۲۲ اردیبهشت نقطه مهم یا نقطه عطفی در اقتصاد ایران نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز ،مرتضی ایمانی راد، اقتصاددان در گفت و گو با تجارت فردا به بررسی وضعیت اقتصاد ایران پس از لغو برجام پرداخته و گفت:  به نظر من اینکه آمریکا از برجام خارج شود یا نه تفاوت چندانی ندارد.

وی ادامه داد: ️ ترامپ شانتاژ تبلیغاتی می‌کند و ما هم درست پاسخ‌هایی که او می‌خواهد می‌دهیم. اگر ترامپ از برجام خارج شود تحریم‌های خود را علیه ایران شروع خواهد کرد و اگر خارج نشود با کمک و همراهی اروپا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهند کرد، این بار به بهانه فعالیت‌های فرامرزی و فعالیت‌های موشکی. بنابراین روز ۲۲ اردیبهشت نقطه مهم یا نقطه عطفی در اقتصاد ایران نیست.

وی ادامه داد: ️ روی کار آمدن ترامپ نقطه عطف است. قابل پیش‌بینی بود که ترامپ کارش را با تهدید و اعمال فشار آغاز خواهد کرد و تمایل دارد که ایران هم همکاری خودش را با نظام بین‌المللی شروع کند. 

این اقتصاد دان با بیان این که ️با فرض شکل‌گیری این شرایط از دو نقطه فشار تحریم‌ها بر ایران آغاز خواهد شدگفت :  کسی با پسته و زعفران ایران کاری ندارد. محل فشار بر اقتصاد ایران از ناحیه صادرات نفت خواهد بود. 

و️ی ادامه داد:  در این زمینه هم الگو ممانعت از صادرات نفت یا جلوگیری از ورود عواید حاصل از صادرات نفت خواهد بود. کما‌ اینکه بعد از انتخاب ترامپ، نه در حوزه اول بلکه در انتقال ارز حاصل از صادرات نفت مشکلاتی به وجود آمده است که با روح مفاد برجام مغایرت دارد.

به گفته این کارشناس حوزه اقتصادی  هم‌اکنون ایران در خارج از کشور پول حاصل از صادرات نفت دارد که به دلایل متعدد نمی‌تواند از آن استفاده کند.

وی اضافه کرد: ️ اگر این روند تشدید شود، که با شروع تحریم‌های جدید بسیار محتمل است، در ابتدای کار بازار ارز به سرعت دوباره ملتهب می‌شود.

ایمانی راد با بیان این که  رفتار کلی مردم هم به سمت سوداگری حرکت خواهد کرد. مردم تلاش می‌کنند که درآمدهای خود را بیشتر در این بازارها به دست آورند گفت: بدیهی است که باید انتظار داشته باشیم قیمت طلا و ارز افزایش داشته باشد. در این شرایط تفاوت نمی‌کند که مبنای ارزی ما یورو باشد یا دلار؛ چون که هر دو بالا می‌روند.

وی ادامه داد:  البته با سازوکاری که بانک مرکزی ایجاد کرده است شدت ضربه‌های تحریم‌ها با تثبیت قیمت دلار گرفته می‌شود اما به راحتی به بازار غیررسمی ارز منتقل می‌شود و ارز رسمی، محلی بسیار مطلوب برای استفاده از رانت ارزی است. 

این اقتصاددان پیش بینی کرد: در بازار رسمی ارز، گسترش رانت‌جویی را خواهیم داشت و در آن طرف، یعنی بازار غیررسمی یا سیاه ارز، التهاب قیمت‌ها و احتمالاً بالا رفتن قابل توجه قیمت.

وی ادامه داد:  در سال جاری نسبت به ۱۰ سال قبل ایرانیانی که یک پا در ایران و یک پا در خارج از کشور دارند بسیار زیاد شده است. آمار نشان می‌دهد که مومنتوم افزایش تعداد مهاجران در خارج کشور بالا رفته است و مهم‌تر اینکه این مهاجران عمدتاً سرمایه‌گذار بوده‌اند. 

به گفته ایمانی راد،️ معنای این واقعیت این است که حرکت سرمایه از داخل به بیرون بسیار سریع‌تر از بیرون به داخل و با حجم بالاتر است و همین عامل می‌تواند التهابات ارز را بیشتر کند./ تجار