کدخبر: ۲۱۳۴۰۰ لینک کوتاه

اشپیگل :افزایش خطر جنگ در خاورمیانه

نشریه آلمانی اشپیگل نوشت:دونالد ترامپ با تصمیم به خروج از توافق هسته ای ایران ضربه ای جدی به روابط آمریکا و اروپا وارد کرد و این باید زنگ هشداری برای اروپایی ها برای حرکت به سمت یک سیاست خارجی مشترک جدید باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اشپیگل امروز در گزارشی افزود: ترامپ با این اقدام خود همچنین خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داد اما یک نتیجه این اقدام قطعی است و آن اینکه روابط آمریکا و اروپا بطور جدی لطمه دیده است. 

این نشریه آلمانی با بیان اینکه برجام یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی در سال های اخیر بوده است،یادآورشد:ترامپ در عین حال به عنوان یک عامل وحدت بخش در اروپا عمل کرده و از روز سه شنبه که خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، اروپایی ها در بهت و حیرت و همچنین با خشم از این اقدام غیرمسئولانه وی و مخالفت با آن ، متحد شده اند. 

اشپیگل با یادآوری اینکه خروج واشنگتن از برجام ، خطرناک ترین اقدام یک رئیس جمهوری آمریکا پس از تصمیم به جنگ با عراق در سال 2003 است، افزود:این خطر واقعی وجود دارد که تنش ها در خاورمیانه آشفته وخیم تر شود و حتی به بروز یک جنگ منجر شود. اکنون حال و هوا در برلین، پاریس و بروکسل یادآور دوران پیش از جنگ عراق است با این تفاوت که در آن زمان انگلیس و ایتالیا از رئیس جمهوری وقت آمریکا حمایت کردند اما اروپا این بار یکصدا از برجام حمایت و با اقدام واشنگتن مخالف است. با این حال مشخص نیست اروپا چطور می تواند از این توافق دفاع کند هر چند حمله به برجام حمله به غرور سیاست خارجی اروپا است. 

نشریه آلمانی نوشت:در واقع آمریکا از برجام خارج نشده بلکه با اعمال دوباره تحریم ها این توافق را نقض کرده است. این دیدگاهی است که در اروپا و برلین وجود دارد. ترامپ با این کار بیش از هر رئیس جمهوری دیگری در آمریکا ، اروپا را تحقیر کرده است .

بر اساس این گزارش، در روزهای پس از بیانیه ترامپ و اعلام خروج از برجام ، برلین ، پاریس و لندن بارها گفته اند که به اجرای برجام ادامه خواهند داد و وضعیت برای شرکت هایی که می خواهند با ایران کار کنند خیلی تفاوتی نخواهد کرد و راهکارهایی برای حمایت از شرکت ها در حال بررسی است اما در برابر این پرسش که این راهکارها دقیقا چگونه خواهند بود ، جواب مشخص و کافی وجود ندارد. 

اشپیگل ادامه داد:این شرایط با یک زنگ بیدارباش و آغاز حرکت اروپایی ها به سمت یک سیاست خارجی مشترک جدید می تواند همراه باشد. آیا اروپا به تحمل تحقیرهای ترامپ ادامه می دهد یا قصد دارد به عنوان یک نیروی دیپلماتیک در برابر آمریکا عمل کند؟